Tour de France 2010 – resultatet

Da rytterne igår rundede målstregen på Champs Elyssés for sidste gang, var det som ventet med Alberto Contador som vinder. Det var enkeltstarten, der viste sig som afgørende, men i modsætning til sidste år mødte Contador overraskende hård modstand fra Saxo Banks Andy Schleck.

Når man ser på løbet på som helhed, er det i år lykkedes at skabe et mere helstøbt og spændende cykelløb end tidligere udgaver. Det har været fantastisk medrivende at følge rytterne gennemgå et hårdere og meget spændende løb. Touren har haft dramatik og overraskelser, der sammenlagt har gjort det vanedannende at følge med foran skærmen.  Med en første uge i Holland, Belgien og på brosten, har rytterne været på konstant prøvelser modsat den traditionelle flade rute. Kampen om det samlede klassement har også vekslet meget, men dog med to åbenlyse favoritter og duellanter  i Alberto og Andy.

Samlet slutstilling Tour de France 2010:


1 Alberto Contador Velasco – Astana 91.58.48
2 Andy Schleck – Team Saxo Bank 0.39
3 Denis Menchov – Rabobank 2.01
4 Samuel Sánchez Gonzalez – Euskaltel – Euskadi 3.40
5 Jurgen Van Den Broeck – Omega Pharma-Lotto 6.54
6 Robert Gesink – Rabobank 9.31
7 Ryder Hesjedal – Garmin – Transitions 10.15
8 Joaquin Rodriguez – Team Katusha 11.37
9 Roman Kreuziger – Liquigas-Doimo 11.54
10 Christopher Horner – Team Radioshack 12.02
11 Luis León Sánchez Gil – Caisse d’Epargne 14.21
12 Ruben Plaza Molina – Caisse d’Epargne 14.29
13 Levi Leipheimer – Team Radioshack 14.40
14 Andreas Klöden – Team Radioshack 16.36
15 Nicolas Roche – AG2R La Mondiale 16.59
16 Alexander Vinokourov – Astana 17.46
17 Thomas Löfkvist – Sky Professional Cycling Team 20.46
18 Kevin De Weert – Quick Step 21.54
19 John Gadret – AG2R La Mondiale 24.04
20 Carlos Sastre – Cervelo Test Team 26.37
21 Daniel Moreno Fernandez – Omega Pharma-Lotto 29.38
22 Christophe Moreau – Caisse d’Epargne 34.01
23 Lance Armstrong – Team Radioshack 39.20
24 Bradley Wiggins – Sky Professional Cycling Team 39.24
25 Sandy Casar – Française des Jeux 45.52
26 Cadel Evans – BMC Racing Team 50.27
27 Julien El Farès – Cofidis, Le Credit en Ligne 53.22
28 Christophe Riblon – AG2R La Mondiale 55.13
29 Damiano Cunego – Lampre-Farnese Vini 56.53
30 Johan Van Summeren – Garmin – Transitions 58.53
31 Sylvain Chavanel – Quick Step 59.17
32 Ivan Basso – Liquigas-Doimo 59.33
33 Mario Aerts – Omega Pharma-Lotto 1.02.36
34 Volodymir Gustov – Cervelo Test Team 1.09.51
35 Juan Manuel Gárate Cepa – Rabobank 1.10.03
36 Gorka Verdugo Marcotegui – Euskaltel – Euskadi 1.10.09
37 Michael Rogers – Team HTC – Columbia 1.10.11
38 Rémi Pauriol – Cofidis, Le Credit en Ligne 1.10.52
39 Kanstantsin Siutsou – Team HTC – Columbia 1.13.19
40 Egoi Martinez De Esteban – Euskaltel – Euskadi 1.19.09
41 Carlos Barredo Llamazales – Quick Step 1.20.11
42 Christophe Le Mevel – Française des Jeux 1.22.38
43 Janez Brajkovic – Team Radioshack 1.23.26
44 Anthony Charteau – Bbox Bouygues Telecom 1.24.12
45 Cyril Gautier – Bbox Bouygues Telecom 1.25.12
46 Sergio Paulinho – Team Radioshack 1.25.43
47 Matthew Lloyd – Omega Pharma-Lotto 1.30.02
48 José Ivan Gutierrez Palacios – Caisse d’Epargne 1.38.26
49 Daniel Navarro Garcia – Astana 1.38.30
50 Jakob Fuglsang – Team Saxo Bank 1.38.32
51 Steve Morabito – BMC Racing Team 1.39.11
52 Koos Moerenhout – Rabobank 1.40.45
53 Rafael Valls Ferri – Footon-Servetto 1.42.27
54 Paolo Tiralongo – Astana 1.45.01
55 Maxime Monfort – Team HTC – Columbia
56 Grischa Niermann – Rabobank 1.46.32
57 Pierrick Fedrigo – Bbox Bouygues Telecom 1.46.37
58 Pierre Rolland – Bbox Bouygues Telecom 1.46.42
59 George Hincapie – BMC Racing Team 1.46.50
60 Vasili Kiryienka – Caisse d’Epargne 1.47.54
61 Sylvester Szmyd – Liquigas-Doimo 1.48.02
62 Iban Velasco Murillo – Euskaltel – Euskadi 1.49.57
63 Jurgen Van De Walle – Quick Step 1.51.33
64 Mathieu Perget – Caisse d’Epargne 1.53.39
65 Alexandr Kolobnev – Team Katusha 1.55.13
66 Jérôme Pineau – Quick Step 1.57.58
67 Geraint Thomas – Sky Professional Cycling Team 2.00.05
68 Jose Joaquin Rojas Gil – Caisse d’Epargne 2.01.58
69 Chris Anker Sørensen – Team Saxo Bank 2.04.46
70 Amaël Moinard – Cofidis, Le Credit en Ligne 2.05.10
71 Damien Monier – Cofidis, Le Credit en Ligne 2.09.33
72 Francis De Greef – Omega Pharma-Lotto 2.12.22
73 Rui Alberto Faria da Costa – Caisse d’Epargne 2.12.28
74 Thomas Rohregger – Team Milram 2.12.57
75 Martin Elmiger – AG2R La Mondiale 2.15.33
76 Thomas Voeckler – Bbox Bouygues Telecom 2.16.07
77 Imanol Erviti Ollo – Caisse d’Epargne 2.19.15
78 Rémy Di Grégorio – Française des Jeux 2.21.34
79 Eduard Vorganov – Team Katusha 2.27.19
80 Sebastian Lang – Omega Pharma-Lotto 2.29.38
81 Arkaitz Duran Daroca – Footon-Servetto 2.29.49
82 Aitor Perez Arrieta – Footon-Servetto 2.32.17
83 Eros Capecchi – Footon-Servetto 2.34.38
84 Linus Gerdemann – Team Milram 2.36.15
85 Yaroslav Popovych – Team Radioshack 2.37.56
86 Alexander Kuschynski – Liquigas-Doimo 2.39.40
87 Alessandro Ballan – BMC Racing Team 2.42.38
88 Nicolas Vogondy – Bbox Bouygues Telecom 2.42.42
89 Juan Antonio Flecha Giannoni – Sky Professional Cycling Team 2.43.40
90 Johannes Fröhlinger – Team Milram 2.49.23
91 Christian Knees – Team Milram 2.53.38
92 Sébastien Minard – Cofidis, Le Credit en Ligne 2.54.30
93 Matthieu Ladagnous – Française des Jeux 2.55.36
94 Kristjan Koren – Liquigas-Doimo 2.57.11
95 Ruben Perez Moreno – Euskaltel – Euskadi 2.57.17
96 Benoït Vaugrenard – Française des Jeux 2.58.05
97 Christophe Kern – Cofidis, Le Credit en Ligne 2.58.34
98 Rinaldo Nocentini – AG2R La Mondiale 3.01.09
99 Michael Barry – Sky Professional Cycling Team 3.01.34
100 Matthieu Sprick – Bbox Bouygues Telecom 3.01.40
101 David Zabriskie – Garmin – Transitions 3.01.48
102 Pavel Brutt – Team Katusha 3.03.12
103 Luke Roberts – Team Milram 3.04.07
104 Benjamin Noval Gonzalez – Astana 3.05.22
105 Francesco Gavazzi – Lampre-Farnese Vini 3.06.44
106 Maxime Bouet – AG2R La Mondiale 3.07.40
107 Serge Pauwels – Sky Professional Cycling Team 3.08.48
108 Alexandr Pliuschin – Team Katusha 3.09.05
109 Serguei Ivanov – Team Katusha 3.09.10
110 David De La Fuente Rasilla – Astana 3.11.04
111 Thor Hushovd – Cervelo Test Team 3.12.57
112 Yukiya Arashiro – Bbox Bouygues Telecom 3.13.20
113 Sébastien Turgot – Bbox Bouygues Telecom 3.14.05
114 Grégory Rast – Team Radioshack 3.14.11
115 Inaki Isasi Flores – Euskaltel – Euskadi 3.14.30
116 Edvald Boasson Hagen – Sky Professional Cycling Team 3.14.57
117 Maarten Wijnants – Quick Step 3.15.19
118 Lloyd Mondory – AG2R La Mondiale 3.16.20
119 Fabian Wegmann – Team Milram 3.17.53
120 Jurgen Roelandts – Omega Pharma-Lotto 3.18.27
121 Fabian Cancellara – Team Saxo Bank 3.19.43
122 Francesco Bellotti – Liquigas-Doimo 3.20.26
123 Mauro Da Dalto – Lampre-Farnese Vini 3.21.49
124 Daniel Oss – Liquigas-Doimo 3.22.19
125 Grega Bole – Lampre-Farnese Vini 3.23.07
126 Jens Voigt – Team Saxo Bank 3.23.31
127 Ignatas Konovalovas – Cervelo Test Team 3.23.36
128 Brian Vandborg – Liquigas-Doimo 3.24.17
129 Alan Perez Lezaun – Euskaltel – Euskadi 3.24.50
130 Lars Boom – Rabobank 3.26.18
131 Maxim Iglinskiy – Astana 3.26.28
132 Maarten Tjallingii – Rabobank 3.27.30
133 Gerald Ciolek – Team Milram 3.27.36
134 Kevin Seeldrayers – Quick Step 3.29.01
135 Danilo Hondo – Lampre-Farnese Vini 3.29.12
136 Andriy Grivko – Astana 3.30.06
137 Tony Martin – Team HTC – Columbia 3.31.10
138 Karsten Kroon – BMC Racing Team 3.31.38
139 Martijn Maaskant – Garmin – Transitions 3.31.56
140 Jesus Hernandez Blazquez – Astana 3.32.02
141 Oscar Freire Gomez – Rabobank 3.33.45
142 Matti Breschel – Team Saxo Bank 3.35.31
143 Jérémy Roy – Française des Jeux 3.37.57
144 Dries Devenyns – Quick Step 3.38.36
145 Jose Alberto Benitez Roman – Footon-Servetto 3.39.12
146 Anthony Geslin – Française des Jeux 3.39.37
147 Brent Bookwalter – BMC Racing Team 3.41.37
148 Dmitriy Muravyev – Team Radioshack 3.41.47
149 Stuart O’Grady – Team Saxo Bank 3.42.39
150 Alessandro Petacchi – Lampre-Farnese Vini 3.44.38
151 Steven Cummings – Sky Professional Cycling Team 3.45.47
152 Wesley Sulzberger – Française des Jeux 3.46.59
153 Stéphane Auge – Cofidis, Le Credit en Ligne 3.49.50
154 Mark Cavendish – Team HTC – Columbia 3.51.23
155 Nicki Sørensen – Team Saxo Bank 3.54.12
156 Bernhard Eisel – Team HTC – Columbia 3.54.16
157 Julian Dean – Garmin – Transitions 3.56.13
158 David Millar – Garmin – Transitions 3.56.46
159 Brett Lancaster – Cervelo Test Team 3.57.00
160 Dimitri Champion – AG2R La Mondiale 3.59.45
161 Marcus Burghardt – BMC Racing Team 4.00.47
162 Manuel Quinziato – Liquigas-Doimo 4.01.02
163 Jeremy Hunt – Cervelo Test Team 4.02.21
164 Daniel Lloyd – Cervelo Test Team 4.02.59
165 Robbie McEwen – Team Katusha 4.08.28
166 Mirco Lorenzetto – Lampre-Farnese Vini 4.09.12
167 Anthony Roux – Française des Jeux 4.13.37
168 Andreas Klier – Cervelo Test Team 4.17.16
169 Bert Grabsch – Team HTC – Columbia 4.23.01
170 Adriano Malori – Lampre-Farnese Vini 4.27.03

Pointkonkurrencen
1 Alessandro Petacchi – Lampre-Farnese Vini 243
2 Mark Cavendish – Team HTC – Columbia 232
3 Thor Hushovd – Cervelo Test Team 222
4 Jose Joaquin Rojas Gil – Caisse d’Epargne 179
5 Robbie McEwen – Team Katusha 179
6 Edvald Boasson Hagen – Sky Professional Cycling Team 161
7 Sébastien Turgot – Bbox Bouygues Telecom 135
8 Gerald Ciolek – Team Milram 126
9 Jurgen Roelandts – Omega Pharma-Lotto 124
10 Lloyd Mondory – AG2R La Mondiale 119
11 Alberto Contador Velasco – Astana 115
12 Samuel Sánchez Gonzalez – Euskaltel – Euskadi 112
13 Andy Schleck – Team Saxo Bank 107
14 Julian Dean – Garmin – Transitions 104
15 Denis Menchov – Rabobank 81
16 Oscar Freire Gomez – Rabobank 81
17 Daniel Oss – Liquigas-Doimo 80
18 Alexander Vinokourov – Astana 78
19 Ruben Perez Moreno – Euskaltel – Euskadi 78
20 Nicolas Roche – AG2R La Mondiale 77
21 Geraint Thomas – Sky Professional Cycling Team 75
22 Sylvain Chavanel – Quick Step 73
23 Cadel Evans – BMC Racing Team 69
24 Jurgen Van Den Broeck – Omega Pharma-Lotto 67
25 Yukiya Arashiro – Bbox Bouygues Telecom 67
26 Joaquin Rodriguez – Team Katusha 64
27 Ryder Hesjedal – Garmin – Transitions 62
28 Sandy Casar – Française des Jeux 56
29 Robert Gesink – Rabobank 54
30 Fabian Cancellara – Team Saxo Bank 52
31 Damiano Cunego – Lampre-Farnese Vini 48
32 Pierrick Fedrigo – Bbox Bouygues Telecom 46
33 Danilo Hondo – Lampre-Farnese Vini 45
34 Christophe Moreau – Caisse d’Epargne 45
35 Luke Roberts – Team Milram 45
36 Grega Bole – Lampre-Farnese Vini 44
37 Mario Aerts – Omega Pharma-Lotto 43
38 Vasili Kiryienka – Caisse d’Epargne 43
39 Christopher Horner – Team Radioshack 41
40 Thomas Voeckler – Bbox Bouygues Telecom 40
41 Martijn Maaskant – Garmin – Transitions 40
42 Roman Kreuziger – Liquigas-Doimo 39
43 Ruben Plaza Molina – Caisse d’Epargne 38
44 Alessandro Ballan – BMC Racing Team 37
45 Christian Knees – Team Milram 37
46 Carlos Barredo Llamazales – Quick Step 34
47 Levi Leipheimer – Team Radioshack 34
48 Matthieu Ladagnous – Française des Jeux 34
49 Luis León Sánchez Gil – Caisse d’Epargne 33
50 Bradley Wiggins – Sky Professional Cycling Team 33
51 Juan Manuel Gárate Cepa – Rabobank 32
52 Sebastian Lang – Omega Pharma-Lotto 31
53 Matti Breschel – Team Saxo Bank 30
54 Julien El Farès – Cofidis, Le Credit en Ligne 29
55 Anthony Geslin – Française des Jeux 29
56 Christophe Riblon – AG2R La Mondiale 28
57 Lance Armstrong – Team Radioshack 27
58 Juan Antonio Flecha Giannoni – Sky Professional Cycling Team 26
59 Johan Van Summeren – Garmin – Transitions 26
60 Mathieu Perget – Caisse d’Epargne 26
61 Linus Gerdemann – Team Milram 26
62 Tony Martin – Team HTC – Columbia 26
63 Sergio Paulinho – Team Radioshack 25
64 Rafael Valls Ferri – Footon-Servetto 24
65 Pierre Rolland – Bbox Bouygues Telecom 24
66 Jurgen Van De Walle – Quick Step 23
67 José Ivan Gutierrez Palacios – Caisse d’Epargne 22
68 Dries Devenyns – Quick Step 22
69 Alan Perez Lezaun – Euskaltel – Euskadi 20
70 Lars Boom – Rabobank 20
71 Kevin De Weert – Quick Step 20
72 Andreas Klöden – Team Radioshack 19
73 Stéphane Auge – Cofidis, Le Credit en Ligne 18
74 Daniel Moreno Fernandez – Omega Pharma-Lotto 18
75 Koos Moerenhout – Rabobank 17
76 Rémi Pauriol – Cofidis, Le Credit en Ligne 17
77 Aitor Perez Arrieta – Footon-Servetto 17
78 Maxime Bouet – AG2R La Mondiale 17
79 David Millar – Garmin – Transitions 17
80 Thomas Löfkvist – Sky Professional Cycling Team 16
81 Carlos Sastre – Cervelo Test Team 16
82 Anthony Charteau – Bbox Bouygues Telecom 16
83 Alexander Kuschynski – Liquigas-Doimo 15
84 Ivan Basso – Liquigas-Doimo 15
85 Kanstantsin Siutsou – Team HTC – Columbia 15
86 Egoi Martinez De Esteban – Euskaltel – Euskadi 15
87 Cyril Gautier – Bbox Bouygues Telecom 15
88 Eros Capecchi – Footon-Servetto 15
89 Brent Bookwalter – BMC Racing Team 15
90 Francis De Greef – Omega Pharma-Lotto 14
91 Martin Elmiger – AG2R La Mondiale 14
92 Anthony Roux – Française des Jeux 14
93 Sébastien Minard – Cofidis, Le Credit en Ligne 13
94 Maarten Wijnants – Quick Step 12
95 Damien Monier – Cofidis, Le Credit en Ligne 12
96 Arkaitz Duran Daroca – Footon-Servetto 12
97 Brett Lancaster – Cervelo Test Team 12
98 Bert Grabsch – Team HTC – Columbia 12
99 Andriy Grivko – Astana 11
100 Jérôme Pineau – Quick Step 10
101 David Zabriskie – Garmin – Transitions 10
102 Kristjan Koren – Liquigas-Doimo 9
103 Benoït Vaugrenard – Française des Jeux 8
104 Karsten Kroon – BMC Racing Team 8
105 Jeremy Hunt – Cervelo Test Team 8
106 Alexandr Kolobnev – Team Katusha 8
107 Johannes Fröhlinger – Team Milram 8
108 Michael Barry – Sky Professional Cycling Team 8
109 Ignatas Konovalovas – Cervelo Test Team 8
110 Christophe Le Mevel – Française des Jeux 7
111 George Hincapie – BMC Racing Team 7
112 Michael Rogers – Team HTC – Columbia 6
113 Amaël Moinard – Cofidis, Le Credit en Ligne 6
114 Imanol Erviti Ollo – Caisse d’Epargne 6
115 Nicolas Vogondy – Bbox Bouygues Telecom 6
116 Inaki Isasi Flores – Euskaltel – Euskadi 6
117 Jens Voigt – Team Saxo Bank 6
118 Brian Vandborg – Liquigas-Doimo 6
119 Bernhard Eisel – Team HTC – Columbia 6
120 John Gadret – AG2R La Mondiale 4
121 Maxime Monfort – Team HTC – Columbia 4
122 Pavel Brutt – Team Katusha 4
123 Serge Pauwels – Sky Professional Cycling Team 4
124 Jose Alberto Benitez Roman – Footon-Servetto 4
125 Steven Cummings – Sky Professional Cycling Team 4
126 Dimitri Champion – AG2R La Mondiale 4
127 Marcus Burghardt – BMC Racing Team 4
128 Daniel Lloyd – Cervelo Test Team 4
129 Eduard Vorganov – Team Katusha 3
130 Fabian Wegmann – Team Milram 3
131 Maarten Tjallingii – Rabobank 3
132 Volodymir Gustov – Cervelo Test Team 2
133 Gorka Verdugo Marcotegui – Euskaltel – Euskadi 2
134 Janez Brajkovic – Team Radioshack 2
135 Daniel Navarro Garcia – Astana 2
136 Jakob Fuglsang – Team Saxo Bank 2
137 Paolo Tiralongo – Astana 2
138 Grischa Niermann – Rabobank 2
139 Sylvester Szmyd – Liquigas-Doimo 2
140 Iban Velasco Murillo – Euskaltel – Euskadi 2
141 Rui Alberto Faria da Costa – Caisse d’Epargne 2
142 Thomas Rohregger – Team Milram 2
143 Rémy Di Grégorio – Française des Jeux 2
144 Yaroslav Popovych – Team Radioshack 2
145 Rinaldo Nocentini – AG2R La Mondiale 2
146 Matthieu Sprick – Bbox Bouygues Telecom 2
147 Benjamin Noval Gonzalez – Astana 2
148 Francesco Gavazzi – Lampre-Farnese Vini 2
149 Alexandr Pliuschin – Team Katusha 2
150 Serguei Ivanov – Team Katusha 2
151 Francesco Bellotti – Liquigas-Doimo 2
152 Mauro Da Dalto – Lampre-Farnese Vini 2
153 Maxim Iglinskiy – Astana 2
154 Stuart O’Grady – Team Saxo Bank 1
155 Christophe Kern – Cofidis, Le Credit en Ligne -3
156 Mirco Lorenzetto – Lampre-Farnese Vini -5

Bjergkonkurrencen
1 Anthony Charteau – Bbox Bouygues Telecom 143
2 Christophe Moreau – Caisse d’Epargne 128
3 Andy Schleck – Team Saxo Bank 116
4 Alberto Contador Velasco – Astana 112
5 Damiano Cunego – Lampre-Farnese Vini 99
6 Samuel Sánchez Gonzalez – Euskaltel – Euskadi 96
7 Sandy Casar – Française des Jeux 93
8 Jérôme Pineau – Quick Step 92
9 Thomas Voeckler – Bbox Bouygues Telecom 82
10 Pierrick Fedrigo – Bbox Bouygues Telecom 72
11 Joaquin Rodriguez – Team Katusha 66
12 Mario Aerts – Omega Pharma-Lotto 65
13 Robert Gesink – Rabobank 62
14 Christophe Riblon – AG2R La Mondiale 60
15 Denis Menchov – Rabobank 58
16 Jurgen Van Den Broeck – Omega Pharma-Lotto 54
17 Christopher Horner – Team Radioshack 53
18 Ryder Hesjedal – Garmin – Transitions 50
19 Roman Kreuziger – Liquigas-Doimo 50
20 Luis León Sánchez Gil – Caisse d’Epargne 48
21 Lance Armstrong – Team Radioshack 48
22 Sylvain Chavanel – Quick Step 47
23 Rafael Valls Ferri – Footon-Servetto 46
24 Jurgen Van De Walle – Quick Step 42
25 Aitor Perez Arrieta – Footon-Servetto 42
26 Ruben Perez Moreno – Euskaltel – Euskadi 40
27 Brian Vandborg – Liquigas-Doimo 39
28 Carlos Barredo Llamazales – Quick Step 38
29 Vasili Kiryienka – Caisse d’Epargne 38
30 Alessandro Ballan – BMC Racing Team 36
31 Ruben Plaza Molina – Caisse d’Epargne 36
32 Johan Van Summeren – Garmin – Transitions 35
33 Mathieu Perget – Caisse d’Epargne 34
34 Amaël Moinard – Cofidis, Le Credit en Ligne 32
35 Carlos Sastre – Cervelo Test Team 30
36 Juan Antonio Flecha Giannoni – Sky Professional Cycling Team 29
37 Jens Voigt – Team Saxo Bank 29
38 Dries Devenyns – Quick Step 29
39 Lloyd Mondory – AG2R La Mondiale 28
40 Pierre Rolland – Bbox Bouygues Telecom 27
41 Serguei Ivanov – Team Katusha 27
42 Kristjan Koren – Liquigas-Doimo 26
43 Sergio Paulinho – Team Radioshack 25
44 Marcus Burghardt – BMC Racing Team 24
45 Rémi Pauriol – Cofidis, Le Credit en Ligne 22
46 Juan Manuel Gárate Cepa – Rabobank 21
47 Alexander Vinokourov – Astana 20
48 Alexandr Kolobnev – Team Katusha 18
49 Koos Moerenhout – Rabobank 18
50 Sébastien Turgot – Bbox Bouygues Telecom 18
51 Cyril Gautier – Bbox Bouygues Telecom 17
52 Maxime Bouet – AG2R La Mondiale 17
53 Danilo Hondo – Lampre-Farnese Vini 16
54 Sylvester Szmyd – Liquigas-Doimo 15
55 Ignatas Konovalovas – Cervelo Test Team 15
56 Cadel Evans – BMC Racing Team 14
57 Eros Capecchi – Footon-Servetto 14
58 Matthew Lloyd – Omega Pharma-Lotto 13
59 Daniel Moreno Fernandez – Omega Pharma-Lotto 12
60 Edvald Boasson Hagen – Sky Professional Cycling Team 12
61 Christian Knees – Team Milram 11
62 Levi Leipheimer – Team Radioshack 10
63 Luke Roberts – Team Milram 10
64 José Ivan Gutierrez Palacios – Caisse d’Epargne 9
65 Rui Alberto Faria da Costa – Caisse d’Epargne 9
66 Johannes Fröhlinger – Team Milram 8
67 Sebastian Lang – Omega Pharma-Lotto 7
68 Bradley Wiggins – Sky Professional Cycling Team 6
69 Imanol Erviti Ollo – Caisse d’Epargne 6
70 Daniel Navarro Garcia – Astana 5
71 Maxime Monfort – Team HTC – Columbia 5
72 Jose Alberto Benitez Roman – Footon-Servetto 4
73 Stéphane Auge – Cofidis, Le Credit en Ligne 4
74 Christophe Kern – Cofidis, Le Credit en Ligne 3
75 Jurgen Roelandts – Omega Pharma-Lotto 3
76 Nicolas Roche – AG2R La Mondiale 2
77 Julien El Farès – Cofidis, Le Credit en Ligne 2
78 Francis De Greef – Omega Pharma-Lotto 2
79 Francesco Gavazzi – Lampre-Farnese Vini 2
80 Thor Hushovd – Cervelo Test Team 2
81 Anthony Geslin – Française des Jeux 2
82 Steven Cummings – Sky Professional Cycling Team 2
83 Gorka Verdugo Marcotegui – Euskaltel – Euskadi 1
84 Inaki Isasi Flores – Euskaltel – Euskadi 1
85 Fabian Cancellara – Team Saxo Bank 1
86 Alessandro Petacchi – Lampre-Farnese Vini 1
87 Dimitri Champion – AG2R La Mondiale 1

Ungdomskonkurrencen
1 Andy Schleck – Team Saxo Bank 91.59.27
2 Robert Gesink – Rabobank 8.52
3 Roman Kreuziger – Liquigas-Doimo 11.15
4 Julien El Farès – Cofidis, Le Credit en Ligne 52.43
5 Cyril Gautier – Bbox Bouygues Telecom 1.24.33
6 Jakob Fuglsang – Team Saxo Bank 1.37.53
7 Rafael Valls Ferri – Footon-Servetto 1.41.48
8 Pierre Rolland – Bbox Bouygues Telecom 1.46.03
9 Geraint Thomas – Sky Professional Cycling Team 1.59.26
10 Jose Joaquin Rojas Gil – Caisse d’Epargne 2.01.19
11 Francis De Greef – Omega Pharma-Lotto 2.11.43
12 Rui Alberto Faria da Costa – Caisse d’Epargne 2.11.49
13 Rémy Di Grégorio – Française des Jeux 2.20.55
14 Arkaitz Duran Daroca – Footon-Servetto 2.29.10
15 Eros Capecchi – Footon-Servetto 2.33.59
16 Johannes Fröhlinger – Team Milram 2.48.44
17 Kristjan Koren – Liquigas-Doimo 2.56.32
18 Maxime Bouet – AG2R La Mondiale 3.07.01
19 Alexandr Pliuschin – Team Katusha 3.08.26
20 Edvald Boasson Hagen – Sky Professional Cycling Team 3.14.18
21 Jurgen Roelandts – Omega Pharma-Lotto 3.17.48
22 Daniel Oss – Liquigas-Doimo 3.21.40
23 Grega Bole – Lampre-Farnese Vini 3.22.28
24 Ignatas Konovalovas – Cervelo Test Team 3.22.57
25 Lars Boom – Rabobank 3.25.39
26 Gerald Ciolek – Team Milram 3.26.57
27 Kevin Seeldrayers – Quick Step 3.28.22
28 Tony Martin – Team HTC – Columbia 3.30.31
29 Wesley Sulzberger – Française des Jeux 3.46.20
30 Mark Cavendish – Team HTC – Columbia 3.50.44
31 Anthony Roux – Française des Jeux 4.12.58
32 Adriano Malori – Lampre-Farnese Vini 4.26.24

Løbets mest angrebsivrige rytter
Sylvain Chavanel – Quick Step

Holdkonkurrencen
1 Team Radioshack 276.02.03
2 Caisse d’Epargne 9.15
3 Rabobank 27.49
4 Ag2R La Mondiale 41.10
5 Omega Pharma – Lotto 51.01
6 Astana 56.16
7 Quick Step 1.06.23
8 Euskaltel – Euskadi 1.23.02
9 Liquigas-Doimo 1.29.14
10 Bbox Bouygues Telecom 1.54.18
11 Sky Professional Cycling Team 2.05.28
12 Team Saxo Bank 2.25.02
13 Cofidis Le Credit En Ligne 2.29.35
14 BMC Racing Team 2.35.30
15 Française des Jeux 2.58.59
16 Garmin – Transitions 3.18.07
17 Team HTC – Columbia 3.25.26
18 Team Katusha 3.28.05
19 Cervelo Test Team 3.51.56
20 Footon-Servetto 5.15.36
21 Lampre – Farnese Vini 5.50.02
22 Team Milram 6.05.41