Resultatet af Post Danmark Rundt 2010

Post Danmark Rundt 2010 sluttede i søndags med Jakob Fuglsang fra Team Saxo Bank, som vinder for 3. år i træk. Han viste styrke på Vejle etapen, og slog sejreren fast med fantastisk kørsel på enkeltstarten ved Middelfart. Sejren var ekstra sød, da feltet i år var det bedst besatte nogensinde.

Det er også glædeligt at se, at så mange unge danske ryttere med udviklingspotentiale ender i top 10, det gør kun spændingen endnu større når næste års udgave skal køres.

Samlet stilling
1 Jakob Fuglsang – Team Saxo Bank 19.03.38
2 Svein Tuft – Garmin – Transitions 0.27
3 Matthew Busche – Team Radioshack 1.35
4 Martin Mortensen – Vacansoleil Pro Cycling Team 1.38
5 Matti Breschel – Team Saxo Bank 1.39
6 Rasmus Guldhmmer – Team HTC – Columbia 1.45
7 Sergey Firsanov – Team Designa Kokken – Blue Water
8 Lars Ytting Bak – Team HTC – Columbia 1.48
9 Maxim Belkov – ISD – Neri 1.51
10 Joost Van Leijen – Vacansoleil Pro Cycling Team 1.59
11 Federico Canuti – Colnago – CSF Inox 2.10
12 Geoffroy Lequatre – Team Radioshack
13 Brian Bach Vandborg – Team Post Danmark 2.12
14 Xavier Florencio Cabre – Cervélo TestTeam
15 Steven Cozza – Garmin – Transitions 2.26
16 Arnoud Van Groen – Vacansoleil Pro Cycling Team 2.27
17 Danny Pate – Garmin – Transitions 2.28
18 Koen De Kort – Skil – Shimano 2.40
19 Hayden Roulston – Team HTC – Columbia 2.44
20 Patrick Gretsch – Team HTC – Columbia 2.47
21 Bert De Backer – Skil – Shimano 2.51
22 Inigo Cuesta – Cervélo TestTeam 3.06
23 Michel Kreder – Garmin – Transitions 3.15
24 Gert Dockx – Team HTC – Columbia
25 Alexander Wetterhall – Cervélo TestTeam 3.16
26 Jesse Sergent – Team Radioshack 3.22
27 Matthew Harley Goss – Team HTC – Columbia 3.38
28 Richie Porte – Team Saxo Bank 3.42
29 René Jorgensen – Team Designa Kokken – Blue Water
30 Troels Ronning Vinther – Glud & Marstrand – LRO Radgivning 3.53
31 Sam Bewley – Team Radioshack 4.00
32 Pim Ligthart – Vacansoleil Pro Cycling Team 4.04
33 Steven Van Vooren – Topsport Vlaanderen – Mercator 4.13
34 Jakob Bering – Team Energi FYN 4.17
35 Jens Voigt – Team Saxo Bank 4.25
36 Daniel Foder – Team Concordia Forsikring – Himmerland 4.34
37 Niki Byrgesen – Team Designa Kokken – Blue Water 4.51
38 David Deroo – Skil – Shimano 4.56
39 Nikola Aistrup – Team Concordia Forsikring – Himmerland 5.05
40 Piet Rooijakkers – Skil – Shimano 5.11
41 Sebastian Lander – Team Concordia Forsikring – Himmerland 5.13
42 Pieter Vanspeybruck – Topsport Vlaanderen – Mercator 5.36
43 Floris Goesinnen – Skil – Shimano 5.37
44 Marcello Pavarin – Colnago – CSF Inox 6.24
45 Gorik Gardeyn – Vacansoleil Pro Cycling Team 6.26
46 Mathias Lisson – Team Designa Kokken – Blue Water 6.31
47 Michael Morkov – Team Saxo Bank 8.14
48 Andreas Frisch – Team Energi FYN 9.07
49 Michael Reihs – Team Designa Kokken – Blue Water 9.21
50 Manuel Belletti – Colnago – CSF Inox 10.13
51 Lieuwe Westra – Vacansoleil Pro Cycling Team 11.48
52 Alan Marangoni – Colnago – CSF Inox 12.06
53 Andreas Klier – Cervélo TestTeam 12.26
54 Mads Meyer – Team Energi FYN 12.38
55 André Steensen – Team Saxo Bank
56 Michael Van Stayen – Topsport Vlaanderen – Mercator 12.42
57 Jens Mouris – Vacansoleil Pro Cycling Team 13.55
58 Pier Paolo De Negri – ISD – Neri 14.47
59 Mads Christensen – Glud & Marstrand – LRO Radgivning 14.50
60 Niki Ostergaard – Glud & Marstrand – LRO Radgivning 15.03
61 Sacha Modolo – Colnago – CSF Inox 15.14
62 Gian Luca Mirenda – ISD – Neri 15.33
63 Gert Steegmans – Team Radioshack 15.49
64 Clinton Avery – Team Radioshack 15.54
65 Jan Ghyselinck – Team HTC – Columbia 16.04
66 Mikkel Mortensen – Team Post Danmark 16.25
67 Tyler Farrar – Garmin – Transitions
68 Travis Meyer – Garmin – Transitions 16.28
69 Jack Bobridge – Garmin – Transitions 16.40
70 Roger Hammond – Cervélo TestTeam 16.42
71 Christopher Juul Jensen – Glud & Marstrand – LRO Radgivning 16.44
72 Mark Renshaw – Team HTC – Columbia 17.16
73 Theo Bos – Cervélo TestTeam 17.18
74 Robin Chaigneau – Skil – Shimano 17.42
75 Jeremy Hunt – Cervélo TestTeam 18.09
76 Jacob Nielsen – Glud & Marstrand – LRO Radgivning 19.15
77 Jonas Aaen Jorgensen – Team Saxo Bank 19.31
78 Kasper Jebjerg – Team Designa Kokken – Blue Water 20.18
79 Kris Boeckmans – Topsport Vlaanderen – Mercator 20.28
80 Kenny Robert Van Hummel – Skil – Shimano 20.55
81 Philip Nielsen – Team Concordia Forsikring – Himmerland 21.03
82 Søren Pusdahl – Team Energi FYN 21.16
83 Jesper Morkov – Team Post Danmark 21.47
84 Geert Steurs – Topsport Vlaanderen – Mercator 21.57
85 Ricardo Van Der Velde – Garmin – Transitions 22.41
86 Morten Ollegaard – Team Post Danmark 25.02
87 Thomas De Gendt – Topsport Vlaanderen – Mercator 26.01
88 Jimmi Sorensen – Team Designa Kokken – Blue Water 26.23
89 Michael Ellermann Jaeger – Team Post Danmark 28.02
90 Thomas Guldhammer – Team Energi FYN 28.16
91 Kristian Sobota – Team Concordia Forsikring – Himmerland 28.49
92 Kasper Larson Schjonnemann – Team Concordia Forsikring – Himmerland 30.28
93 Marc Hester – Team Post Danmark 31.26
94 Pelle Clapp – Team Post Danmark 32.41
95 Thomas Riber Sellebjerg – Team Concordia Forsikring – Himmerland 33.02
96 Elia Favilli – ISD – Neri 37.17
97 Bobbie Traksel – Vacansoleil Pro Cycling Team 41.05

Pointkonkurrencen
1 Matti Breschel – Team Saxo Bank 48 pts
2 Mark Renshaw – Team HTC – Columbia 38
3 Matthew Harley Goss – Team HTC – Columbia 35
4 Hayden Roulston – Team HTC – Columbia 29
5 Manuel Belletti – Colnago – CSF Inox 28
6 Michael Van Stayen – Topsport Vlaanderen – Mercator 27
7 Jakob Fuglsang – Team Saxo Bank 22
8 Theo Bos – Cervélo TestTeam 20
9 Svein Tuft – Garmin – Transitions 19
10 Richie Porte – Team Saxo Bank 17
11 Bert De Backer – Skil – Shimano 15
12 Kenny Robert Van Hummel – Skil – Shimano 15
13 Joost Van Leijen – Vacansoleil Pro Cycling Team 14
14 Lieuwe Westra – Vacansoleil Pro Cycling Team 12
15 Tyler Farrar – Garmin – Transitions 12
16 Pim Ligthart – Vacansoleil Pro Cycling Team 11
17 Maxim Belkov – ISD – Neri 10
18 Clinton Avery – Team Radioshack 10
19 Sacha Modolo – Colnago – CSF Inox 10
20 Thomas Riber Sellebjerg – Team Concordia Forsikring – Himmerland 10
21 Troels Ronning Vinther – Glud & Marstrand – LRO Radgivning 9
22 Jeremy Hunt – Cervélo TestTeam 9
23 Pier Paolo De Negri – ISD – Neri 8
24 Philip Nielsen – Team Concordia Forsikring – Himmerland 8
25 Xavier Florencio Cabre – Cervélo TestTeam 8
26 Koen De Kort – Skil – Shimano 8
27 Jens Mouris – Vacansoleil Pro Cycling Team 8
28 Sergey Firsanov – Team Designa Kokken – Blue Water 7
29 Patrick Gretsch – Team HTC – Columbia 7
30 Alexander Wetterhall – Cervélo TestTeam 6
31 Martin Mortensen – Vacansoleil Pro Cycling Team 6
32 Michael Reihs – Team Designa Kokken – Blue Water 6
33 Gorik Gardeyn – Vacansoleil Pro Cycling Team 5
34 Jesse Sergent – Team Radioshack 5
35 Pieter Vanspeybruck – Topsport Vlaanderen – Mercator 5
36 Rasmus Guldhmmer – Team HTC – Columbia 5
37 Kasper Larson Schjonnemann – Team Concordia Forsikring – Himmerland 5
38 Floris Goesinnen – Skil – Shimano 5
39 Lars Ytting Bak – Team HTC – Columbia 4
40 Michael Morkov – Team Saxo Bank 4
41 Marc Hester – Team Post Danmark 4
42 Thomas De Gendt – Topsport Vlaanderen – Mercator 3
43 Jens Voigt – Team Saxo Bank 3
44 Robin Chaigneau – Skil – Shimano 2
45 Gert Dockx – Team HTC – Columbia 2
46 David Deroo – Skil – Shimano 2
47 Kasper Jebjerg – Team Designa Kokken – Blue Water 2
48 Matthew Busche – Team Radioshack 1
49 Jack Bobridge – Garmin – Transitions 1
50 Niki Ostergaard – Glud & Marstrand – LRO Radgivning 1
51 André Steensen – Team Saxo Bank 1
52 Jacob Nielsen – Glud & Marstrand – LRO Radgivning 1

Bakkekonkurrencen
1 Michael Reihs – Team Designa Kokken – Blue Water 42 pts
2 Floris Goesinnen – Skil – Shimano 40
3 Kasper Jebjerg – Team Designa Kokken – Blue Water 30
4 Manuel Belletti – Colnago – CSF Inox 24
5 Jack Bobridge – Garmin – Transitions 20
6 Thomas Riber Sellebjerg – Team Concordia Forsikring – Himmerland 18
7 Hayden Roulston – Team HTC – Columbia 16
8 Lieuwe Westra – Vacansoleil Pro Cycling Team 14
9 Martin Mortensen – Vacansoleil Pro Cycling Team 10
10 Niki Ostergaard – Glud & Marstrand – LRO Radgivning 10
11 Thomas De Gendt – Topsport Vlaanderen – Mercator 8
12 René Jorgensen – Team Designa Kokken – Blue Water 6
13 David Deroo – Skil – Shimano 4
14 Richie Porte – Team Saxo Bank 2
15 Jens Voigt – Team Saxo Bank 2
16 Mark Renshaw – Team HTC – Columbia 2
17 Kasper Larson Schjonnemann – Team Concordia Forsikring – Himmerland 2

Fighterkonkurrencen
1 Floris Goesinnen – Skil – Shimano 14 pts
2 Manuel Belletti – Colnago – CSF Inox 10
3 Niki Ostergaard – Glud & Marstrand – LRO Radgivning 10
4 Kasper Jebjerg – Team Designa Kokken – Blue Water 10
5 Thomas Riber Sellebjerg – Team Concordia Forsikring – Himmerland 10
6 Jack Bobridge – Garmin – Transitions 6
7 Jakob Fuglsang – Team Saxo Bank 4
8 Hayden Roulston – Team HTC – Columbia 4
9 Lieuwe Westra – Vacansoleil Pro Cycling Team 4
10 Thomas De Gendt – Topsport Vlaanderen – Mercator 4
11 Michael Reihs – Team Designa Kokken – Blue Water 2
12 Jens Mouris – Vacansoleil Pro Cycling Team 2
13 Jacob Nielsen – Glud & Marstrand – LRO Radgivning 2
14 Kasper Larson Schjonnemann – Team Concordia Forsikring – Himmerland 2

Ungdomskonkurrencen
1 Rasmus Guldhmmer – Team HTC – Columbia 19.05.23
2 Gert Dockx – Team HTC – Columbia 1.30
3 Jesse Sergent – Team Radioshack 1.37
4 Pim Ligthart – Vacansoleil Pro Cycling Team 2.19
5 Jakob Bering – Team Energi FYN 2.32
6 Niki Byrgesen – Team Designa Kokken – Blue Water 3.06
7 Sebastian Lander – Team Concordia Forsikring – Himmerland 3.28
8 Mathias Lisson – Team Designa Kokken – Blue Water 4.46
9 Mads Meyer – Team Energi FYN 10.53
10 Michael Van Stayen – Topsport Vlaanderen – Mercator 10.57
11 Niki Ostergaard – Glud & Marstrand – LRO Radgivning 13.18
12 Jan Ghyselinck – Team HTC – Columbia 14.19
13 Mikkel Mortensen – Team Post Danmark 14.40
14 Travis Meyer – Garmin – Transitions 14.43
15 Jack Bobridge – Garmin – Transitions 14.55
16 Christopher Juul Jensen – Glud & Marstrand – LRO Radgivning 14.59
17 Robin Chaigneau – Skil – Shimano 15.57
18 Jesper Morkov – Team Post Danmark 20.02
19 Morten Ollegaard – Team Post Danmark 23.17
20 Jimmi Sorensen – Team Designa Kokken – Blue Water 24.38
21 Kristian Sobota – Team Concordia Forsikring – Himmerland 27.04
22 Pelle Clapp – Team Post Danmark 30.56
23 Elia Favilli – ISD – Neri 35.32

Holdkonkurencen
1 Team Saxo Bank 57.12.20
2 Vacansoleil Pro Cycling Team 2.23
3 Garmin – Transitions 2.37
4 Team HTC – Columbia 2.40
5 Team Radioshack 5.02
6 Cervelo Test Team 6.16
7 Team Designa Kokken – Blue Water 6.53
8 Skil – Shimano 7.55
9 Topsport Vlaanderen – Mercator 8.25
10 Glud & Marstrand – LRO Radgivning 9.44
11 Colnago – CSF INOX 10.59
12 Team Concordia Forsikring – Himmerland 13.09
13 Team Energi FYN 19.14
14 ISD – Neri 24.52
15 Team Post Danmark 31.27