Resultatet af 19. etape – Bordeaux – Paulliac, 52 km

Andy Schleck kæmpede bravt men havde ikke helt sekunderne på sin side da han krydsede målstregen i Paulliac efter de 52 km. Det så ellers godt ud langt hen ad vejen, men ved anden mellemtid efter 36,5 km havde den lille spanier Contador etableret et forspring på godt 14 sekunder, og herfra gik det kun den forkerte vej. I mål var afstanden mellem rytterne vokset til 39 sekunder, præcist det samme som Andy tabte ved sit kædetab.

Vinder på enkeltstarten blev Saxo Bank rytteren Fabian Cancellara, der igen viste sin enorme styrke ved at vinde med 17 sekunder ned til den unge tysker Tony Martin fra HTC-Columbia.

Resultat af 19. etape
1 Fabian Cancellara – Team Saxo Bank 01.56
2 Tony Martin – Team HTC – Columbia 0.17
3 Bert Grabsch – Team HTC – Columbia 1.48
4 Ignatas Konovalovas – Cervelo Test Team 2.34
5 David Zabriskie – Garmin – Transitions 3.00
6 Koos Moerenhout – Rabobank 3.03
7 Vasili Kiryienka – Caisse d’Epargne 3.10
8 Maarten Tjallingii – Rabobank 3.21
9 Bradley Wiggins – Sky Professional Cycling Team 3.33
10 Geraint Thomas – Sky Professional Cycling Team 3.38
11 Denis Menchov – Rabobank 3.51
12 Jérémy Roy – Française des Jeux 4.00
13 Stuart O’Grady – Team Saxo Bank 4.06
14 Maxime Monfort – Team HTC – Columbia 4.14
15 Pavel Brutt – Team Katusha 4.15
16 Nicki Sørensen – Team Saxo Bank
17 David Millar – Garmin – Transitions 4.20
18 Jurgen Roelandts – Omega Pharma-Lotto 4.33
19 Dmitriy Muravyev – Team Radioshack 4.38
20 Steve Morabito – BMC Racing Team 4.39
21 Chris Anker Sørensen – Team Saxo Bank 4.46
22 Martijn Maaskant – Garmin – Transitions 4.48
23 Kanstantsin Siutsou – Team HTC – Columbia 4.59
24 Sébastien Turgot – Bbox Bouygues Telecom 5.02
25 Sebastian Lang – Omega Pharma-Lotto 5.07
26 Jakob Fuglsang – Team Saxo Bank 5.08
27 Anthony Roux – Française des Jeux 5.09
28 Christophe Kern – Cofidis, Le Credit en Ligne 5.14
29 Juan Antonio Flecha Giannoni – Sky Professional Cycling Team 5.15
30 Brett Lancaster – Cervelo Test Team 5.16
31 Yaroslav Popovych – Team Radioshack 5.28
32 Danilo Hondo – Lampre-Farnese Vini 5.30
33 Alexander Vinokourov – Astana 5.32
34 Dimitri Champion – AG2R La Mondiale 5.38
35 Alberto Contador Velasco – Astana 5.43
36 Dries Devenyns – Quick Step
37 Carlos Barredo Llamazales – Quick Step 5.48
38 Jurgen Van De Walle – Quick Step 5.50
39 Amaël Moinard – Cofidis, Le Credit en Ligne 5.51
40 Samuel Sánchez Gonzalez – Euskaltel – Euskadi
41 Levi Leipheimer – Team Radioshack 5.59
42 Brent Bookwalter – BMC Racing Team 6.01
43 Arkaitz Duran Daroca – Footon-Servetto 6.13
44 Andy Schleck – Team Saxo Bank 6.14
45 Daniel Oss – Liquigas-Doimo 6.20
46 Andriy Grivko – Astana 6.26
47 Imanol Erviti Ollo – Caisse d’Epargne 6.29
48 Carlos Sastre – Cervelo Test Team 6.30
49 Nicolas Vogondy – Bbox Bouygues Telecom 6.31
50 Sylvain Chavanel – Quick Step 6.38
51 Rafael Valls Ferri – Footon-Servetto 6.39
52 Ryder Hesjedal – Garmin – Transitions 6.40
53 Nicolas Roche – AG2R La Mondiale 6.42
54 Matthieu Sprick – Bbox Bouygues Telecom 6.44
55 Damien Monier – Cofidis, Le Credit en Ligne 6.47
56 Maarten Wijnants – Quick Step 6.49
57 Grischa Niermann – Rabobank
58 Manuel Quinziato – Liquigas-Doimo 6.53
59 Luke Roberts – Team Milram
60 Alessandro Petacchi – Lampre-Farnese Vini 6.54
61 Alexandr Pliuschin – Team Katusha
62 Matti Breschel – Team Saxo Bank 6.56
63 Maxime Bouet – AG2R La Mondiale 6.57
64 Thomas Rohregger – Team Milram 7.00
65 George Hincapie – BMC Racing Team 7.03
66 Martin Elmiger – AG2R La Mondiale 7.04
67 Lance Armstrong – Team Radioshack 7.05
68 Linus Gerdemann – Team Milram 7.07
69 Christopher Horner – Team Radioshack 7.08
70 Janez Brajkovic – Team Radioshack 7.09
71 Jurgen Van Den Broeck – Omega Pharma-Lotto 7.10
72 Steven Cummings – Sky Professional Cycling Team 7.11
73 Ruben Plaza Molina – Caisse d’Epargne
74 Oscar Freire Gomez – Rabobank
75 Pierrick Fedrigo – Bbox Bouygues Telecom
76 Adriano Malori – Lampre-Farnese Vini 7.14
77 Christophe Moreau – Caisse d’Epargne
78 Jose Joaquin Rojas Gil – Caisse d’Epargne 7.16
79 Luis León Sánchez Gil – Caisse d’Epargne 7.18
80 Michael Barry – Sky Professional Cycling Team 7.19
81 Juan Manuel Gárate Cepa – Rabobank 7.20
82 Roman Kreuziger – Liquigas-Doimo 7.25
83 Matthew Lloyd – Omega Pharma-Lotto 7.27
84 Francesco Gavazzi – Lampre-Farnese Vini 7.33
85 Kevin De Weert – Quick Step 7.34
86 Mark Cavendish – Team HTC – Columbia
87 Andreas Klöden – Team Radioshack 7.35
88 Jeremy Hunt – Cervelo Test Team 7.46
89 Alessandro Ballan – BMC Racing Team 7.47
90 Sergio Paulinho – Team Radioshack 7.49
91 Karsten Kroon – BMC Racing Team
92 Alexandr Kolobnev – Team Katusha 7.51
93 Benoït Vaugrenard – Française des Jeux
94 Johannes Fröhlinger – Team Milram 7.54
95 Michael Rogers – Team HTC – Columbia 7.56
96 Francesco Bellotti – Liquigas-Doimo 7.58
97 Thomas Löfkvist – Sky Professional Cycling Team 7.59
98 Christian Knees – Team Milram 8.01
99 Fabian Wegmann – Team Milram 8.02
100 José Ivan Gutierrez Palacios – Caisse d’Epargne 8.04
101 Aitor Perez Arrieta – Footon-Servetto 8.15
102 Francis De Greef – Omega Pharma-Lotto
103 Matthieu Ladagnous – Française des Jeux 8.16
104 Alan Perez Lezaun – Euskaltel – Euskadi 8.25
105 Volodymir Gustov – Cervelo Test Team
106 Grega Bole – Lampre-Farnese Vini 8.28
107 Stéphane Auge – Cofidis, Le Credit en Ligne
108 Eduard Vorganov – Team Katusha 8.30
109 Robert Gesink – Rabobank 8.33
110 Ruben Perez Moreno – Euskaltel – Euskadi 8.36
111 Eros Capecchi – Footon-Servetto
112 Sandy Casar – Française des Jeux 8.39
113 Mario Aerts – Omega Pharma-Lotto 8.40
114 Maxim Iglinskiy – Astana 8.41
115 Jérôme Pineau – Quick Step 8.44
116 Paolo Tiralongo – Astana
117 Grégory Rast – Team Radioshack 8.45
118 Pierre Rolland – Bbox Bouygues Telecom 8.50
119 Inaki Isasi Flores – Euskaltel – Euskadi
120 Jose Alberto Benitez Roman – Footon-Servetto 8.55
121 Alexander Kuschynski – Liquigas-Doimo 9.01
122 Rui Alberto Faria da Costa – Caisse d’Epargne 9.02
123 Wesley Sulzberger – Française des Jeux 9.03
124 Thor Hushovd – Cervelo Test Team
125 Anthony Geslin – Française des Jeux 9.05
126 Yukiya Arashiro – Bbox Bouygues Telecom 9.07
127 Benjamin Noval Gonzalez – Astana 9.09
128 Thomas Voeckler – Bbox Bouygues Telecom 9.11
129 Gorka Verdugo Marcotegui – Euskaltel – Euskadi 9.13
130 Julian Dean – Garmin – Transitions
131 Sylvester Szmyd – Liquigas-Doimo
132 Mauro Da Dalto – Lampre-Farnese Vini 9.15
133 Jens Voigt – Team Saxo Bank 9.18
134 Cyril Gautier – Bbox Bouygues Telecom 9.19
135 Bernhard Eisel – Team HTC – Columbia 9.21
136 Marcus Burghardt – BMC Racing Team 9.23
137 Rémi Pauriol – Cofidis, Le Credit en Ligne 9.24
138 Brian Vandborg – Liquigas-Doimo 9.28
139 Johan Van Summeren – Garmin – Transitions 9.29
140 Kevin Seeldrayers – Quick Step 9.32
141 Egoi Martinez De Esteban – Euskaltel – Euskadi 9.42
142 Rinaldo Nocentini – AG2R La Mondiale 9.47
143 Mirco Lorenzetto – Lampre-Farnese Vini
144 Mathieu Perget – Caisse d’Epargne 9.49
145 Ivan Basso – Liquigas-Doimo 9.51
146 Daniel Navarro Garcia – Astana 9.57
147 Daniel Moreno Fernandez – Omega Pharma-Lotto 9.58
148 Christophe Le Mevel – Française des Jeux 10.02
149 Robbie McEwen – Team Katusha 10.06
150 Julien El Farès – Cofidis, Le Credit en Ligne 10.09
151 Edvald Boasson Hagen – Sky Professional Cycling Team 10.11
152 Kristjan Koren – Liquigas-Doimo 10.13
153 Rémy Di Grégorio – Française des Jeux 10.14
154 Joaquin Rodriguez – Team Katusha 10.17
155 Daniel Lloyd – Cervelo Test Team 10.19
156 David De La Fuente Rasilla – Astana 10.20
157 Anthony Charteau – Bbox Bouygues Telecom 10.28
158 Gerald Ciolek – Team Milram 10.29
159 Christophe Riblon – AG2R La Mondiale
160 Lars Boom – Rabobank 10.30
161 Andreas Klier – Cervelo Test Team 10.33
162 Damiano Cunego – Lampre-Farnese Vini 10.40
163 Serge Pauwels – Sky Professional Cycling Team 10.44
164 Serguei Ivanov – Team Katusha 10.55
165 Jesus Hernandez Blazquez – Astana
166 Cadel Evans – BMC Racing Team 10.57
167 Lloyd Mondory – AG2R La Mondiale 11.02
168 Iban Velasco Murillo – Euskaltel – Euskadi 11.31
169 Sébastien Minard – Cofidis, Le Credit en Ligne 11.33
170 John Gadret – AG2R La Mondiale 11.48

Samlet stilling
1 Alberto Contador Velasco – Astana 89.16.27
2 Andy Schleck – Team Saxo Bank 0.39
3 Denis Menchov – Rabobank 2.01
4 Samuel Sánchez Gonzalez – Euskaltel – Euskadi 3.40
5 Jurgen Van Den Broeck – Omega Pharma-Lotto 6.54
6 Robert Gesink – Rabobank 9.31
7 Ryder Hesjedal – Garmin – Transitions 10.15
8 Joaquin Rodriguez – Team Katusha 11.37
9 Roman Kreuziger – Liquigas-Doimo 11.54
10 Christopher Horner – Team Radioshack 12.02
11 Luis León Sánchez Gil – Caisse d’Epargne 14.21
12 Ruben Plaza Molina – Caisse d’Epargne 14.29
13 Levi Leipheimer – Team Radioshack 14.40
14 Andreas Klöden – Team Radioshack 16.36
15 Nicolas Roche – AG2R La Mondiale 16.59
16 Alexander Vinokourov – Astana 17.46
17 Thomas Löfkvist – Sky Professional Cycling Team 20.46
18 Kevin De Weert – Quick Step 21.54
19 John Gadret – AG2R La Mondiale 24.04
20 Carlos Sastre – Cervelo Test Team 26.37
21 Daniel Moreno Fernandez – Omega Pharma-Lotto 29.38
22 Christophe Moreau – Caisse d’Epargne 34.01
23 Lance Armstrong – Team Radioshack 39.20
24 Bradley Wiggins – Sky Professional Cycling Team 39.24
25 Sandy Casar – Française des Jeux 45.52
26 Cadel Evans – BMC Racing Team 50.27
27 Julien El Farès – Cofidis, Le Credit en Ligne 53.22
28 Christophe Riblon – AG2R La Mondiale 55.13
29 Damiano Cunego – Lampre-Farnese Vini 56.53
30 Johan Van Summeren – Garmin – Transitions 58.53
31 Sylvain Chavanel – Quick Step 59.17
32 Ivan Basso – Liquigas-Doimo 59.33
33 Mario Aerts – Omega Pharma-Lotto 01.02.36
34 Michael Rogers – Team HTC – Columbia 01.09.36
35 Volodymir Gustov – Cervelo Test Team 01.09.51
36 Juan Manuel Gárate Cepa – Rabobank 01.10.03
37 Gorka Verdugo Marcotegui – Euskaltel – Euskadi 01.10.09
38 Rémi Pauriol – Cofidis, Le Credit en Ligne 01.10.52
39 Kanstantsin Siutsou – Team HTC – Columbia 01.13.19
40 Egoi Martinez De Esteban – Euskaltel – Euskadi 01.19.09
41 Carlos Barredo Llamazales – Quick Step 01.20.11
42 Christophe Le Mevel – Française des Jeux 01.22.38
43 Janez Brajkovic – Team Radioshack 01.23.26
44 Anthony Charteau – Bbox Bouygues Telecom 01.24.12
45 Cyril Gautier – Bbox Bouygues Telecom 01.25.12
46 Sergio Paulinho – Team Radioshack 01.25.43
47 Matthew Lloyd – Omega Pharma-Lotto 01.30.02
48 José Ivan Gutierrez Palacios – Caisse d’Epargne 01.38.26
49 Daniel Navarro Garcia – Astana 01.38.30
50 Jakob Fuglsang – Team Saxo Bank 01.38.32
51 Steve Morabito – BMC Racing Team 01.39.11
52 Koos Moerenhout – Rabobank 01.40.45
53 Rafael Valls Ferri – Footon-Servetto 01.42.27
54 Maxime Monfort – Team HTC – Columbia 01.44.28
55 Paolo Tiralongo – Astana 01.45.01
56 Grischa Niermann – Rabobank 01.46.32
57 Pierrick Fedrigo – Bbox Bouygues Telecom 01.46.37
58 Pierre Rolland – Bbox Bouygues Telecom 01.46.42
59 George Hincapie – BMC Racing Team 01.46.50
60 Vasili Kiryienka – Caisse d’Epargne 01.47.54
61 Sylvester Szmyd – Liquigas-Doimo 01.48.02
62 Iban Velasco Murillo – Euskaltel – Euskadi 01.49.57
63 Jurgen Van De Walle – Quick Step 01.51.33
64 Mathieu Perget – Caisse d’Epargne 01.53.39
65 Alexandr Kolobnev – Team Katusha 01.55.13
66 Jérôme Pineau – Quick Step 01.57.58
67 Geraint Thomas – Sky Professional Cycling Team 02.5
68 Jose Joaquin Rojas Gil – Caisse d’Epargne 02.01.58
69 Chris Anker Sørensen – Team Saxo Bank 02.04.46
70 Amaël Moinard – Cofidis, Le Credit en Ligne 02.05.10
71 Damien Monier – Cofidis, Le Credit en Ligne 02.09.33
72 Francis De Greef – Omega Pharma-Lotto 02.12.22
73 Rui Alberto Faria da Costa – Caisse d’Epargne 02.12.28
74 Thomas Rohregger – Team Milram 02.12.57
75 Martin Elmiger – AG2R La Mondiale 02.15.33
76 Thomas Voeckler – Bbox Bouygues Telecom 02.16.07
77 Imanol Erviti Ollo – Caisse d’Epargne 02.19.15
78 Rémy Di Grégorio – Française des Jeux 02.21.34
79 Eduard Vorganov – Team Katusha 02.27.19
80 Sebastian Lang – Omega Pharma-Lotto 02.29.38
81 Arkaitz Duran Daroca – Footon-Servetto 02.29.49
82 Aitor Perez Arrieta – Footon-Servetto 02.32.17
83 Eros Capecchi – Footon-Servetto 02.34.38
84 Linus Gerdemann – Team Milram 02.36.15
85 Yaroslav Popovych – Team Radioshack 02.37.56
86 Alexander Kuschynski – Liquigas-Doimo 02.39.40
87 Alessandro Ballan – BMC Racing Team 02.42.38
88 Nicolas Vogondy – Bbox Bouygues Telecom 02.42.42
89 Juan Antonio Flecha Giannoni – Sky Professional Cycling Team 02.43.07
90 Johannes Fröhlinger – Team Milram 02.49.23
91 Christian Knees – Team Milram 02.53.38
92 Sébastien Minard – Cofidis, Le Credit en Ligne 02.54.30
93 Matthieu Ladagnous – Française des Jeux 02.55.36
94 Kristjan Koren – Liquigas-Doimo 02.57.11
95 Ruben Perez Moreno – Euskaltel – Euskadi 02.57.17
96 Benoït Vaugrenard – Française des Jeux 02.58.05
97 Christophe Kern – Cofidis, Le Credit en Ligne 02.58.34
98 Rinaldo Nocentini – AG2R La Mondiale 03.01.09
99 Michael Barry – Sky Professional Cycling Team 03.01.34
100 Matthieu Sprick – Bbox Bouygues Telecom 03.01.40
101 David Zabriskie – Garmin – Transitions 03.01.48
102 Pavel Brutt – Team Katusha 03.03.12
103 Luke Roberts – Team Milram 03.04.07
104 Benjamin Noval Gonzalez – Astana 03.05.22
105 Francesco Gavazzi – Lampre-Farnese Vini 03.06.44
106 Maxime Bouet – AG2R La Mondiale 03.07.40
107 Serge Pauwels – Sky Professional Cycling Team 03.08.48
108 Alexandr Pliuschin – Team Katusha 03.09.05
109 Serguei Ivanov – Team Katusha 03.09.10
110 David De La Fuente Rasilla – Astana 03.11.04
111 Thor Hushovd – Cervelo Test Team 03.12.57
112 Yukiya Arashiro – Bbox Bouygues Telecom 03.13.20
113 Sébastien Turgot – Bbox Bouygues Telecom 03.14.05
114 Grégory Rast – Team Radioshack 03.14.11
115 Inaki Isasi Flores – Euskaltel – Euskadi 03.14.30
116 Edvald Boasson Hagen – Sky Professional Cycling Team 03.14.57
117 Maarten Wijnants – Quick Step 03.15.19
118 Lloyd Mondory – AG2R La Mondiale 03.16.20
119 Fabian Wegmann – Team Milram 03.17.53
120 Jurgen Roelandts – Omega Pharma-Lotto 03.18.27
121 Fabian Cancellara – Team Saxo Bank 03.19.43
122 Francesco Bellotti – Liquigas-Doimo 03.20.26
123 Mauro Da Dalto – Lampre-Farnese Vini 03.21.16
124 Daniel Oss – Liquigas-Doimo 03.22.19
125 Grega Bole – Lampre-Farnese Vini 03.22.30
126 Jens Voigt – Team Saxo Bank 03.23.31
127 Ignatas Konovalovas – Cervelo Test Team 03.23.36
128 Brian Vandborg – Liquigas-Doimo 03.24.17
129 Alan Perez Lezaun – Euskaltel – Euskadi 03.24.50
130 Lars Boom – Rabobank 03.26.18
131 Maxim Iglinskiy – Astana 03.26.28
132 Maarten Tjallingii – Rabobank 03.27.30
133 Gerald Ciolek – Team Milram 03.27.36
134 Kevin Seeldrayers – Quick Step 03.29.01
135 Danilo Hondo – Lampre-Farnese Vini 03.29.12
136 Andriy Grivko – Astana 03.30.06
137 Tony Martin – Team HTC – Columbia 03.31.10
138 Karsten Kroon – BMC Racing Team 03.31.38
139 Martijn Maaskant – Garmin – Transitions 03.31.56
140 Jesus Hernandez Blazquez – Astana 03.32.02
141 Oscar Freire Gomez – Rabobank 03.33.45
142 Matti Breschel – Team Saxo Bank 03.35.31
143 Jérémy Roy – Française des Jeux 03.37.57
144 Dries Devenyns – Quick Step 03.38.36
145 Jose Alberto Benitez Roman – Footon-Servetto 03.39.12
146 Anthony Geslin – Française des Jeux 03.39.37
147 Brent Bookwalter – BMC Racing Team 03.41.37
148 Dmitriy Muravyev – Team Radioshack 03.41.47
149 Stuart O’Grady – Team Saxo Bank 03.42.39
150 Alessandro Petacchi – Lampre-Farnese Vini 03.44.38
151 Steven Cummings – Sky Professional Cycling Team 03.45.47
152 Wesley Sulzberger – Française des Jeux 03.46.59
153 Stéphane Auge – Cofidis, Le Credit en Ligne 03.49.50
154 Mark Cavendish – Team HTC – Columbia 03.51.23
155 Bernhard Eisel – Team HTC – Columbia 03.53.43
156 Nicki Sørensen – Team Saxo Bank 03.54.12
157 Julian Dean – Garmin – Transitions 03.56.13
158 David Millar – Garmin – Transitions 03.56.46
159 Brett Lancaster – Cervelo Test Team 03.57.00
160 Dimitri Champion – AG2R La Mondiale 03.59.45
161 Marcus Burghardt – BMC Racing Team 04.47
162 Manuel Quinziato – Liquigas-Doimo 04.01.02
163 Jeremy Hunt – Cervelo Test Team 04.02.21
164 Daniel Lloyd – Cervelo Test Team 04.02.59
165 Robbie McEwen – Team Katusha 04.08.28
166 Mirco Lorenzetto – Lampre-Farnese Vini 04.08.35
167 Anthony Roux – Française des Jeux 04.13.37
168 Andreas Klier – Cervelo Test Team 04.17.16
169 Bert Grabsch – Team HTC – Columbia 04.23.01
170 Adriano Malori – Lampre-Farnese Vini 04.26.26