For folk med passion for vintage cykling…
tirsdag, den 19. juni 2018

Arkiver

19. etape: Bordeaux – Paulliac, 52 km

Så er de sidste chance for Saxo Bank og Andy Schleck at generobre trøjen! Dagens etape er en pandekage flad enkeltstart på 52 kilometer, en rute der absolut henvender sig til specialisterne i disciplinen. Kampen om sekunderne er helt klart i Contadors favør, der tidligere har vist sig som en bedre rytter mod uret end Andy. Man skal dog tage i betragtning at den unge Saxo Bank rytter har forbedret sig meget og i år er blevet luxembourgsk mester i enkeltstart.

Sendeplan lørdag den 24. juli

TV 2 Kl. 13.20-14.25: Tour De France-studiet

TV 2 Kl. 14.30-17.25: 19. etape, direkte

TV 2 Kl. 17.30-17.55 Tour De France-studiet

TV 2 Kl. 18.25-18.50 Tour De France-studiet

I kampen om 3. pladsen er spændingen også indtakt. Samuel Sanchez har kun et forspring på 20 sekunder til den formstærke Rabo Bank rytter Dennis Menchov. Under alle omstændigheder bliver etape intensiv og spændende, hvor flere rytter har mulighed for avancement.

Samlet stilling
1 Alberto Contador Velasco – Astana 88.09.48
2 Andy Schleck – Team Saxo Bank 0.08
3 Samuel Sánchez Gonzalez – Euskaltel – Euskadi 3.32
4 Denis Menchov – Rabobank 3.53
5 Jurgen Van Den Broeck – Omega Pharma-Lotto 5.27
6 Robert Gesink – Rabobank 6.41
7 Joaquin Rodriguez – Team Katusha 7.03
8 Ryder Hesjedal – Garmin – Transitions 9.18
9 Roman Kreuziger – Liquigas-Doimo 10.12
10 Christopher Horner – Team Radioshack 10.37
11 Luis León Sánchez Gil – Caisse d’Epargne 12.46
12 Ruben Plaza Molina – Caisse d’Epargne 13.01
13 Levi Leipheimer – Team Radioshack 14.24
14 Andreas Klöden – Team Radioshack 14.44
15 Nicolas Roche – AG2R La Mondiale 16.00
16 Alexander Vinokourov – Astana 17.57
17 John Gadret – AG2R La Mondiale 17.59
18 Thomas Löfkvist – Sky Professional Cycling Team 18.30
19 Kevin De Weert – Quick Step 20.03
20 Daniel Moreno Fernandez – Omega Pharma-Lotto 25.23
21 Carlos Sastre – Cervelo Test Team 25.50
22 Christophe Moreau – Caisse d’Epargne 32.30
23 Lance Armstrong – Team Radioshack 37.58
24 Bradley Wiggins – Sky Professional Cycling Team 41.34
25 Sandy Casar – Française des Jeux 42.56
26 Cadel Evans – BMC Racing Team 45.13
27 Julien El Farès – Cofidis, Le Credit en Ligne 48.56
28 Christophe Riblon – AG2R La Mondiale 50.27
29 Damiano Cunego – Lampre-Farnese Vini 51.56
30 Johan Van Summeren – Garmin – Transitions 55.07
31 Ivan Basso – Liquigas-Doimo 55.25
32 Sylvain Chavanel – Quick Step 58.22
33 Mario Aerts – Omega Pharma-Lotto 59.39
34 Gorka Verdugo Marcotegui – Euskaltel – Euskadi 1.06.39
35 Volodymir Gustov – Cervelo Test Team 1.07.09
36 Rémi Pauriol – Cofidis, Le Credit en Ligne 1.07.11
37 Michael Rogers – Team HTC – Columbia 1.07.23
38 Juan Manuel Gárate Cepa – Rabobank 1.08.26
39 Kanstantsin Siutsou – Team HTC – Columbia 1.14.03
40 Egoi Martinez De Esteban – Euskaltel – Euskadi 1.15.10
41 Christophe Le Mevel – Française des Jeux 1.18.19
42 Anthony Charteau – Bbox Bouygues Telecom 1.19.27
43 Carlos Barredo Llamazales – Quick Step 1.20.06
44 Cyril Gautier – Bbox Bouygues Telecom 1.21.36
45 Janez Brajkovic – Team Radioshack 1.22.00
46 Sergio Paulinho – Team Radioshack 1.23.37
47 Matthew Lloyd – Omega Pharma-Lotto 1.28.18
48 Daniel Navarro Garcia – Astana 1.34.16
49 José Ivan Gutierrez Palacios – Caisse d’Epargne 1.36.05
50 Jakob Fuglsang – Team Saxo Bank 1.39.07
51 Steve Morabito – BMC Racing Team 1.40.15
52 Rafael Valls Ferri – Footon-Servetto 1.41.31
53 Paolo Tiralongo – Astana 1.42.00
54 Koos Moerenhout – Rabobank 1.43.25
55 Pierre Rolland – Bbox Bouygues Telecom 1.43.35
56 Iban Velasco Murillo – Euskaltel – Euskadi 1.44.09
57 Sylvester Szmyd – Liquigas-Doimo 1.44.32
58 Pierrick Fedrigo – Bbox Bouygues Telecom 1.45.09
59 Grischa Niermann – Rabobank 1.45.26
60 George Hincapie – BMC Racing Team 1.45.30
61 Maxime Monfort – Team HTC – Columbia 1.45.57
62 Mathieu Perget – Caisse d’Epargne 1.49.33
63 Vasili Kiryienka – Caisse d’Epargne 1.50.27
64 Jurgen Van De Walle – Quick Step 1.51.26
65 Alexandr Kolobnev – Team Katusha 1.53.05
66 Jérôme Pineau – Quick Step 1.54.57
67 Jose Joaquin Rojas Gil – Caisse d’Epargne 2.00.25
68 Geraint Thomas – Sky Professional Cycling Team 2.02.10
69 Amaël Moinard – Cofidis, Le Credit en Ligne 2.05.02
70 Chris Anker Sørensen – Team Saxo Bank 2.05.43
71 Damien Monier – Cofidis, Le Credit en Ligne 2.08.29
72 Rui Alberto Faria da Costa – Caisse d’Epargne 2.09.09
73 Francis De Greef – Omega Pharma-Lotto 2.09.50
74 Thomas Rohregger – Team Milram 2.11.40
75 Thomas Voeckler – Bbox Bouygues Telecom 2.12.39
76 Martin Elmiger – AG2R La Mondiale 2.14.12
77 Rémy Di Grégorio – Française des Jeux 2.17.03
78 Imanol Erviti Ollo – Caisse d’Epargne 2.18.29
79 Eduard Vorganov – Team Katusha 2.24.32
80 Arkaitz Duran Daroca – Footon-Servetto 2.29.19
81 Aitor Perez Arrieta – Footon-Servetto 2.29.45
82 Sebastian Lang – Omega Pharma-Lotto 2.30.14
83 Eros Capecchi – Footon-Servetto 2.31.45
84 Linus Gerdemann – Team Milram 2.34.51
85 Alexander Kuschynski – Liquigas-Doimo 2.36.22
86 Yaroslav Popovych – Team Radioshack 2.38.11
87 Alessandro Ballan – BMC Racing Team 2.40.34
88 Nicolas Vogondy – Bbox Bouygues Telecom 2.41.54
89 Juan Antonio Flecha Giannoni – Sky Professional Cycling Team 2.43.35
90 Johannes Fröhlinger – Team Milram 2.47.12
91 Sébastien Minard – Cofidis, Le Credit en Ligne 2.48.40
92 Christian Knees – Team Milram 2.51.20
93 Kristjan Koren – Liquigas-Doimo 2.52.41
94 Matthieu Ladagnous – Française des Jeux 2.53.03
95 Ruben Perez Moreno – Euskaltel – Euskadi 2.54.24
96 Benoït Vaugrenard – Française des Jeux 2.55.57
97 Rinaldo Nocentini – AG2R La Mondiale 2.57.05
98 Christophe Kern – Cofidis, Le Credit en Ligne 2.59.03
99 Michael Barry – Sky Professional Cycling Team 2.59.58
100 Matthieu Sprick – Bbox Bouygues Telecom 3.00.39
101 Benjamin Noval Gonzalez – Astana 3.01.56
102 Luke Roberts – Team Milram 3.02.57
103 Serge Pauwels – Sky Professional Cycling Team 3.03.47
104 Serguei Ivanov – Team Katusha 3.03.58
105 David Zabriskie – Garmin – Transitions 3.04.31
106 Pavel Brutt – Team Katusha 3.04.40
107 Francesco Gavazzi – Lampre-Farnese Vini 3.04.54
108 Maxime Bouet – AG2R La Mondiale 3.06.26
109 David De La Fuente Rasilla – Astana 3.06.27
110 Alexandr Pliuschin – Team Katusha 3.07.54
111 Thor Hushovd – Cervelo Test Team 3.09.37
112 Yukiya Arashiro – Bbox Bouygues Telecom 3.09.56
113 Edvald Boasson Hagen – Sky Professional Cycling Team 3.10.29
114 Lloyd Mondory – AG2R La Mondiale 3.11.01
115 Grégory Rast – Team Radioshack 3.11.09
116 Inaki Isasi Flores – Euskaltel – Euskadi 3.11.23
117 Maarten Wijnants – Quick Step 3.14.13
118 Sébastien Turgot – Bbox Bouygues Telecom 3.14.46
119 Fabian Wegmann – Team Milram 3.15.34
120 Mauro Da Dalto – Lampre-Farnese Vini 3.17.44
121 Francesco Bellotti – Liquigas-Doimo 3.18.11
122 Jurgen Roelandts – Omega Pharma-Lotto 3.19.37
123 Grega Bole – Lampre-Farnese Vini 3.19.45
124 Jens Voigt – Team Saxo Bank 3.19.56
125 Brian Vandborg – Liquigas-Doimo 3.20.32
126 Lars Boom – Rabobank 3.21.31
127 Daniel Oss – Liquigas-Doimo 3.21.42
128 Alan Perez Lezaun – Euskaltel – Euskadi 3.22.08
129 Gerald Ciolek – Team Milram 3.22.50
130 Maxim Iglinskiy – Astana 3.23.30
131 Kevin Seeldrayers – Quick Step 3.25.12
132 Fabian Cancellara – Team Saxo Bank 3.25.26
133 Ignatas Konovalovas – Cervelo Test Team 3.26.45
134 Jesus Hernandez Blazquez – Astana 3.26.50
135 Andriy Grivko – Astana 3.29.23
136 Danilo Hondo – Lampre-Farnese Vini 3.29.25
137 Karsten Kroon – BMC Racing Team 3.29.32
138 Maarten Tjallingii – Rabobank 3.29.52
139 Oscar Freire Gomez – Rabobank 3.32.17
140 Martijn Maaskant – Garmin – Transitions 3.32.51
141 Matti Breschel – Team Saxo Bank 3.34.18
142 Jose Alberto Benitez Roman – Footon-Servetto 3.36.00
143 Anthony Geslin – Française des Jeux 3.36.15
144 Tony Martin – Team HTC – Columbia 3.36.36
145 Dries Devenyns – Quick Step 3.38.36
146 Jérémy Roy – Française des Jeux 3.39.40
147 Brent Bookwalter – BMC Racing Team 3.41.19
148 Dmitriy Muravyev – Team Radioshack 3.42.52
149 Alessandro Petacchi – Lampre-Farnese Vini 3.43.27
150 Wesley Sulzberger – Française des Jeux 3.43.39
151 Stuart O’Grady – Team Saxo Bank 3.44.16
152 Steven Cummings – Sky Professional Cycling Team 3.44.19
153 Stéphane Auge – Cofidis, Le Credit en Ligne 3.47.05
154 Mark Cavendish – Team HTC – Columbia 3.49.32
155 Bernhard Eisel – Team HTC – Columbia 3.50.05
156 Julian Dean – Garmin – Transitions 3.52.43
157 Nicki Sørensen – Team Saxo Bank 3.55.40
158 Marcus Burghardt – BMC Racing Team 3.57.07
159 Brett Lancaster – Cervelo Test Team 3.57.27
160 David Millar – Garmin – Transitions 3.58.09
161 Daniel Lloyd – Cervelo Test Team 3.58.23
162 Dimitri Champion – AG2R La Mondiale 3.59.50
163 Manuel Quinziato – Liquigas-Doimo 3.59.52
164 Jeremy Hunt – Cervelo Test Team 4.00.18
165 Robbie McEwen – Team Katusha 4.04.05
166 Mirco Lorenzetto – Lampre-Farnese Vini 4.04.31
167 Andreas Klier – Cervelo Test Team 4.12.26
168 Anthony Roux – Française des Jeux 4.14.11
169 Adriano Malori – Lampre-Farnese Vini 4.24.55
170 Bert Grabsch – Team HTC – Columbia 4.26.56

Pointkonkurrencen
1 Alessandro Petacchi – Lampre-Farnese Vini 213
2 Thor Hushovd – Cervelo Test Team 203
3 Mark Cavendish – Team HTC – Columbia 197
4 Jose Joaquin Rojas Gil – Caisse d’Epargne 167
5 Robbie McEwen – Team Katusha 162
6 Edvald Boasson Hagen – Sky Professional Cycling Team 152
7 Sébastien Turgot – Bbox Bouygues Telecom 122
8 Alberto Contador Velasco – Astana 115
9 Samuel Sánchez Gonzalez – Euskaltel – Euskadi 112
10 Andy Schleck – Team Saxo Bank 107
11 Gerald Ciolek – Team Milram 106
12 Lloyd Mondory – AG2R La Mondiale 105
13 Jurgen Roelandts – Omega Pharma-Lotto 100
14 Denis Menchov – Rabobank 81
15 Alexander Vinokourov – Astana 78
16 Julian Dean – Garmin – Transitions 78
17 Nicolas Roche – AG2R La Mondiale 77
18 Geraint Thomas – Sky Professional Cycling Team 74
19 Sylvain Chavanel – Quick Step 73
20 Cadel Evans – BMC Racing Team 69
21 Jurgen Van Den Broeck – Omega Pharma-Lotto 67
22 Ruben Perez Moreno – Euskaltel – Euskadi 65
23 Joaquin Rodriguez – Team Katusha 64
24 Daniel Oss – Liquigas-Doimo 64
25 Ryder Hesjedal – Garmin – Transitions 62
26 Oscar Freire Gomez – Rabobank 59
27 Yukiya Arashiro – Bbox Bouygues Telecom 57
28 Robert Gesink – Rabobank 54
29 Sandy Casar – Française des Jeux 52
30 Damiano Cunego – Lampre-Farnese Vini 48
31 Pierrick Fedrigo – Bbox Bouygues Telecom 46
32 Christophe Moreau – Caisse d’Epargne 45
33 Grega Bole – Lampre-Farnese Vini 44
34 Mario Aerts – Omega Pharma-Lotto 43
35 Luke Roberts – Team Milram 42
36 Christopher Horner – Team Radioshack 41
37 Thomas Voeckler – Bbox Bouygues Telecom 40
38 Danilo Hondo – Lampre-Farnese Vini 39
39 Vasili Kiryienka – Caisse d’Epargne 39
40 Roman Kreuziger – Liquigas-Doimo 39
41 Ruben Plaza Molina – Caisse d’Epargne 38
42 Fabian Cancellara – Team Saxo Bank 37
43 Christian Knees – Team Milram 35
44 Carlos Barredo Llamazales – Quick Step 34
45 Levi Leipheimer – Team Radioshack 34
46 Matthieu Ladagnous – Française des Jeux 34
47 Luis León Sánchez Gil – Caisse d’Epargne 33
48 Juan Manuel Gárate Cepa – Rabobank 32
49 Bradley Wiggins – Sky Professional Cycling Team 31
50 Alessandro Ballan – BMC Racing Team 30
51 Julien El Farès – Cofidis, Le Credit en Ligne 29
52 Anthony Geslin – Française des Jeux 29
53 Christophe Riblon – AG2R La Mondiale 28
54 Lance Armstrong – Team Radioshack 27
55 Sebastian Lang – Omega Pharma-Lotto 26
56 Juan Antonio Flecha Giannoni – Sky Professional Cycling Team 26
57 Johan Van Summeren – Garmin – Transitions 26
58 Mathieu Perget – Caisse d’Epargne 26
59 Linus Gerdemann – Team Milram 26
60 Sergio Paulinho – Team Radioshack 25
61 Martijn Maaskant – Garmin – Transitions 25
62 Rafael Valls Ferri – Footon-Servetto 24
63 Pierre Rolland – Bbox Bouygues Telecom 24
64 Jurgen Van De Walle – Quick Step 23
65 José Ivan Gutierrez Palacios – Caisse d’Epargne 22
66 Dries Devenyns – Quick Step 22
67 Alan Perez Lezaun – Euskaltel – Euskadi 20
68 Kevin De Weert – Quick Step 20
69 Andreas Klöden – Team Radioshack 19
70 Stéphane Auge – Cofidis, Le Credit en Ligne 18
71 Daniel Moreno Fernandez – Omega Pharma-Lotto 17
72 Rémi Pauriol – Cofidis, Le Credit en Ligne 17
73 Aitor Perez Arrieta – Footon-Servetto 17
74 Maxime Bouet – AG2R La Mondiale 17
75 David Millar – Garmin – Transitions 17
76 Thomas Löfkvist – Sky Professional Cycling Team 16
77 Carlos Sastre – Cervelo Test Team 16
78 Anthony Charteau – Bbox Bouygues Telecom 16
79 Ivan Basso – Liquigas-Doimo 15
80 Kanstantsin Siutsou – Team HTC – Columbia 15
81 Egoi Martinez De Esteban – Euskaltel – Euskadi 15
82 Eros Capecchi – Footon-Servetto 15
83 Brent Bookwalter – BMC Racing Team 15
84 Francis De Greef – Omega Pharma-Lotto 14
85 Martin Elmiger – AG2R La Mondiale 14
86 Tony Martin – Team HTC – Columbia 14
87 Anthony Roux – Française des Jeux 14
88 Cyril Gautier – Bbox Bouygues Telecom 13
89 Sébastien Minard – Cofidis, Le Credit en Ligne 13
90 Koos Moerenhout – Rabobank 12
91 Maarten Wijnants – Quick Step 12
92 Lars Boom – Rabobank 12
93 Matti Breschel – Team Saxo Bank 12
94 Damien Monier – Cofidis, Le Credit en Ligne 12
95 Arkaitz Duran Daroca – Footon-Servetto 12
96 Brett Lancaster – Cervelo Test Team 12
97 Francesco Reda – Quick Step 12
98 Andriy Grivko – Astana 11
99 Jérôme Pineau – Quick Step 10
100 Alexander Kuschynski – Liquigas-Doimo 9
101 Benoït Vaugrenard – Française des Jeux 8
102 Jeremy Hunt – Cervelo Test Team 8
103 Alexandr Kolobnev – Team Katusha 8
104 Johannes Fröhlinger – Team Milram 8
105 Michael Barry – Sky Professional Cycling Team 8
106 Christophe Le Mevel – Française des Jeux 7
107 George Hincapie – BMC Racing Team 7
108 Michael Rogers – Team HTC – Columbia 6
109 Amaël Moinard – Cofidis, Le Credit en Ligne 6
110 Imanol Erviti Ollo – Caisse d’Epargne 6
111 Nicolas Vogondy – Bbox Bouygues Telecom 6
112 Inaki Isasi Flores – Euskaltel – Euskadi 6
113 Brian Vandborg – Liquigas-Doimo 6
114 Jens Voigt – Team Saxo Bank 6
115 Bernhard Eisel – Team HTC – Columbia 6
116 Kristjan Koren – Liquigas-Doimo 5
117 John Gadret – AG2R La Mondiale 4
118 Maxime Monfort – Team HTC – Columbia 4
119 David Zabriskie – Garmin – Transitions 4
120 Serge Pauwels – Sky Professional Cycling Team 4
121 Pavel Brutt – Team Katusha 4
122 Jose Alberto Benitez Roman – Footon-Servetto 4
123 Steven Cummings – Sky Professional Cycling Team 4
124 Dimitri Champion – AG2R La Mondiale 4
125 Daniel Lloyd – Cervelo Test Team 4
126 Eduard Vorganov – Team Katusha 3
127 Fabian Wegmann – Team Milram 3
128 Gorka Verdugo Marcotegui – Euskaltel – Euskadi 2
129 Volodymir Gustov – Cervelo Test Team 2
130 Janez Brajkovic – Team Radioshack 2
131 Daniel Navarro Garcia – Astana 2
132 Jakob Fuglsang – Team Saxo Bank 2
133 Paolo Tiralongo – Astana 2
134 Iban Velasco Murillo – Euskaltel – Euskadi 2
135 Sylvester Szmyd – Liquigas-Doimo 2
136 Grischa Niermann – Rabobank 2
137 Rui Alberto Faria da Costa – Caisse d’Epargne 2
138 Thomas Rohregger – Team Milram 2
139 Rémy Di Grégorio – Française des Jeux 2
140 Yaroslav Popovych – Team Radioshack 2
141 Rinaldo Nocentini – AG2R La Mondiale 2
142 Matthieu Sprick – Bbox Bouygues Telecom 2
143 Benjamin Noval Gonzalez – Astana 2
144 Francesco Gavazzi – Lampre-Farnese Vini 2
145 Serguei Ivanov – Team Katusha 2
146 Alexandr Pliuschin – Team Katusha 2
147 Mauro Da Dalto – Lampre-Farnese Vini 2
148 Francesco Bellotti – Liquigas-Doimo 2
149 Maxim Iglinskiy – Astana 2
150 Karsten Kroon – BMC Racing Team 2
151 Bert Grabsch – Team HTC – Columbia 2
152 Stuart O’Grady – Team Saxo Bank 1
153 Christophe Kern – Cofidis, Le Credit en Ligne -3
154 Mirco Lorenzetto – Lampre-Farnese Vini -5

Bjergkonkurrencen
1 Anthony Charteau – Bbox Bouygues Telecom 143
2 Christophe Moreau – Caisse d’Epargne 128
3 Andy Schleck – Team Saxo Bank 116
4 Alberto Contador Velasco – Astana 112
5 Damiano Cunego – Lampre-Farnese Vini 99
6 Samuel Sánchez Gonzalez – Euskaltel – Euskadi 96
7 Sandy Casar – Française des Jeux 93
8 Jérôme Pineau – Quick Step 92
9 Thomas Voeckler – Bbox Bouygues Telecom 82
10 Pierrick Fedrigo – Bbox Bouygues Telecom 72
11 Joaquin Rodriguez – Team Katusha 66
12 Mario Aerts – Omega Pharma-Lotto 65
13 Robert Gesink – Rabobank 62
14 Christophe Riblon – AG2R La Mondiale 60
15 Denis Menchov – Rabobank 58
16 Jurgen Van Den Broeck – Omega Pharma-Lotto 54
17 Christopher Horner – Team Radioshack 53
18 Ryder Hesjedal – Garmin – Transitions 50
19 Roman Kreuziger – Liquigas-Doimo 50
20 Luis León Sánchez Gil – Caisse d’Epargne 48
21 Lance Armstrong – Team Radioshack 48
22 Sylvain Chavanel – Quick Step 47
23 Rafael Valls Ferri – Footon-Servetto 46
24 Jurgen Van De Walle – Quick Step 42
25 Aitor Perez Arrieta – Footon-Servetto 42
26 Ruben Perez Moreno – Euskaltel – Euskadi 40
27 Brian Vandborg – Liquigas-Doimo 39
28 Vasili Kiryienka – Caisse d’Epargne 38
29 Carlos Barredo Llamazales – Quick Step 38
30 Alessandro Ballan – BMC Racing Team 36
31 Ruben Plaza Molina – Caisse d’Epargne 36
32 Johan Van Summeren – Garmin – Transitions 35
33 Mathieu Perget – Caisse d’Epargne 34
34 Amaël Moinard – Cofidis, Le Credit en Ligne 32
35 Carlos Sastre – Cervelo Test Team 30
36 Juan Antonio Flecha Giannoni – Sky Professional Cycling Team 29
37 Dries Devenyns – Quick Step 29
38 Jens Voigt – Team Saxo Bank 29
39 Lloyd Mondory – AG2R La Mondiale 28
40 Serguei Ivanov – Team Katusha 27
41 Pierre Rolland – Bbox Bouygues Telecom 27
42 Kristjan Koren – Liquigas-Doimo 26
43 Sergio Paulinho – Team Radioshack 25
44 Marcus Burghardt – BMC Racing Team 24
45 Rémi Pauriol – Cofidis, Le Credit en Ligne 22
46 Juan Manuel Gárate Cepa – Rabobank 21
47 Alexander Vinokourov – Astana 20
48 Alexandr Kolobnev – Team Katusha 18
49 Sébastien Turgot – Bbox Bouygues Telecom 18
50 Koos Moerenhout – Rabobank 18
51 Cyril Gautier – Bbox Bouygues Telecom 17
52 Maxime Bouet – AG2R La Mondiale 17
53 Danilo Hondo – Lampre-Farnese Vini 16
54 Sylvester Szmyd – Liquigas-Doimo 15
55 Ignatas Konovalovas – Cervelo Test Team 15
56 Cadel Evans – BMC Racing Team 14
57 Eros Capecchi – Footon-Servetto 14
58 Matthew Lloyd – Omega Pharma-Lotto 13
59 Daniel Moreno Fernandez – Omega Pharma-Lotto 12
60 Edvald Boasson Hagen – Sky Professional Cycling Team 12
61 Christian Knees – Team Milram 11
62 Levi Leipheimer – Team Radioshack 10
63 Luke Roberts – Team Milram 10
64 José Ivan Gutierrez Palacios – Caisse d’Epargne 9
65 Rui Alberto Faria da Costa – Caisse d’Epargne 9
66 Johannes Fröhlinger – Team Milram 8
67 Sebastian Lang – Omega Pharma-Lotto 7
68 Imanol Erviti Ollo – Caisse d’Epargne 6
69 Bradley Wiggins – Sky Professional Cycling Team 6
70 Daniel Navarro Garcia – Astana 5
71 Maxime Monfort – Team HTC – Columbia 5
72 Francesco Reda – Quick Step 5
73 Jose Alberto Benitez Roman – Footon-Servetto 4
74 Stéphane Auge – Cofidis, Le Credit en Ligne 4
75 Christophe Kern – Cofidis, Le Credit en Ligne 3
76 Jurgen Roelandts – Omega Pharma-Lotto 3
77 Nicolas Roche – AG2R La Mondiale 2
78 Julien El Farès – Cofidis, Le Credit en Ligne 2
79 Francis De Greef – Omega Pharma-Lotto 2
80 Thor Hushovd – Cervelo Test Team 2
81 Anthony Geslin – Française des Jeux 2
82 Steven Cummings – Sky Professional Cycling Team 2
83 Francesco Gavazzi – Lampre-Farnese Vini 2
84 Gorka Verdugo Marcotegui – Euskaltel – Euskadi 1
85 Inaki Isasi Flores – Euskaltel – Euskadi 1
86 Alessandro Petacchi – Lampre-Farnese Vini 1
87 Fabian Cancellara – Team Saxo Bank 1
88 Dimitri Champion – AG2R La Mondiale 1

Ungdomskonkurrencen
1 Andy Schleck – Team Saxo Bank 88.09.56
2 Robert Gesink – Rabobank 6.33
3 Roman Kreuziger – Liquigas-Doimo 10.04
4 Julien El Farès – Cofidis, Le Credit en Ligne 48.48
5 Cyril Gautier – Bbox Bouygues Telecom 1.21.28
6 Jakob Fuglsang – Team Saxo Bank 1.38.59
7 Rafael Valls Ferri – Footon-Servetto 1.41.23
8 Pierre Rolland – Bbox Bouygues Telecom 1.43.27
9 Jose Joaquin Rojas Gil – Caisse d’Epargne 2.00.17
10 Geraint Thomas – Sky Professional Cycling Team 2.02.02
11 Rui Alberto Faria da Costa – Caisse d’Epargne 2.09.01
12 Francis De Greef – Omega Pharma-Lotto 2.09.42
13 Rémy Di Grégorio – Française des Jeux 2.16.55
14 Arkaitz Duran Daroca – Footon-Servetto 2.29.11
15 Eros Capecchi – Footon-Servetto 2.31.37
16 Johannes Fröhlinger – Team Milram 2.47.04
17 Kristjan Koren – Liquigas-Doimo 2.52.33
18 Maxime Bouet – AG2R La Mondiale 3.06.18
19 Alexandr Pliuschin – Team Katusha 3.07.46
20 Edvald Boasson Hagen – Sky Professional Cycling Team 3.10.21
21 Jurgen Roelandts – Omega Pharma-Lotto 3.19.29
22 Grega Bole – Lampre-Farnese Vini 3.19.37
23 Lars Boom – Rabobank 3.21.23
24 Daniel Oss – Liquigas-Doimo 3.21.34
25 Gerald Ciolek – Team Milram 3.22.42
26 Kevin Seeldrayers – Quick Step 3.25.04
27 Ignatas Konovalovas – Cervelo Test Team 3.26.37
28 Tony Martin – Team HTC – Columbia 3.36.28
29 Wesley Sulzberger – Française des Jeux 3.43.31
30 Mark Cavendish – Team HTC – Columbia 3.49.24
31 Anthony Roux – Française des Jeux 4.14.03
32 Adriano Malori – Lampre-Farnese Vini 4.24.47

Holdkonkurrencen
1 Team Radioshack 264.36.07
2 Caisse d’Epargne 8.30
3 Rabobank 33.39
4 AG2R La Mondiale 37.58
5 Omega Pharma – Lotto 50.16
6 Astana 54.40
7 Quick Step 1.05.07
8 Euskaltel – Euskadi 1.16.15
9 Liquigas-Doimo 1.24.41
10 Bbox Bouygues Telecom 1.52.06
11 Sky Pro Cycling 2.09.07
12 Cofidis, le Credit en Ligne 2.27.48
13 Team Saxo Bank 2.32.46
14 BMC Racing Team 2.33.52
15 Francaise des Jeux 2.58.04
16 Garmin – Transitions 3.22.04
17 Katusha Team 3.25.10
18 Team HTC – Columbia 3.35.12
19 Cervelo Test Team 3.53.41
20 Footon-Servetto 5.10.34
21 Lampre – Farnese Vini 5.46.29
22 Team Milram 6.00.46




Follow my blog with Bloglovin <