16. etape: Bagnères-de-Luchon – Pau, 199 km

Hvis vi skal tale om en egentlig kongeetape på året Tour, bejler dagens 199 km lange ben hårde, bjergrute til titlen. Rytterne skal krydse ikke mindre en to kategori 1 bjerge, og 2 udenfor kategori, en opslidende pakke, der allerede fra etapens start tester benene på på favoritterne.

Efter gårsdagens højintense drama, hvor Andy Schleck taber kæden midt i det afgørende udbrudsforsøg, og Contador vælger at gå til modangreb, har den unge Schleck nogle ting han skal sætte på plads overfor resten af favoritterne. Om han vægler at lukke op i dag er svært at spå om, men ruten indbyder helt klart til angreb!

Rutedata:

Længde: 199 km.

Bjerge: 2 kategori 1 og 2 udenfor kategori. Col du Tourmalet (17,1 km, 7,3 %), Col d’Aubisque (29,2 km, 4,2 %).

Højdemeter: 4500 km

Samlet stigning: 70 km

Ser man på rutens profil, kræver det både mod og god taktik at vinde tid, da man meget tidligt rammer bjergene og har mere end 60 km hjem efter sidste opkørsel. Det bliver spændende at se hvordan CSC griber dagens etape an.

Vinder Andy Schleck dagens etape og får styr på konkurrenterne?

View Results

Indlæser ... Indlæser ...

Se hele etapen på TV2, sendeplanen kan ses herunder.

Tirsdag den 20. juli

TV 2 Kl. 11.00-11.35: Tour De France-studiet

TV 2 Kl. 11.40-11.55: 16. etape, direkte

TV 2 Kl. 12.15-15.55: 16. etape, direkte

TV 2 Kl. 16.10-17.25: 16. etape, direkte

TV 2 Kl. 17.30-17.55 Tour De France-studiet

TV 2 Kl. 18.25-18.50 Tour De France-studiet

TV 2 Kl. 22.35-22.50: SportsNyhederne med Tour De France

Stillingerne i de forskellige konkurrencer ser således ud:

Samlet stilling

1 Alberto Contador Velasco – Astana 72.50.42

2 Andy Schleck – Team Saxo Bank 0.08

3 Samuel Sánchez Gonzalez – Euskaltel – Euskadi 2.00

4 Denis Menchov – Rabobank 2.13

5 Jurgen Van Den Broeck – Omega Pharma-Lotto 3.39

6 Robert Gesink – Rabobank 5.01

7 Levi Leipheimer – Team Radioshack 5.25

8 Joaquin Rodriguez – Team Katusha 5.45

9 Alexander Vinokourov – Astana 7.12

10 Ryder Hesjedal – Garmin – Transitions 7.51

11 Roman Kreuziger – Liquigas-Doimo 7.58

12 Luis León Sánchez Gil – Caisse d’Epargne 8.19

13 Carlos Sastre – Cervelo Test Team 9.02

14 Ivan Basso – Liquigas-Doimo 9.15

15 Andreas Klöden – Team Radioshack 11.14

16 Thomas Löfkvist – Sky Professional Cycling Team 12.09

17 Nicolas Roche – AG2R La Mondiale 12.34

18 Kevin De Weert – Quick Step 14.07

19 John Gadret – AG2R La Mondiale 14.24

20 Ruben Plaza Molina – Caisse d’Epargne 14.47

21 Christopher Horner – Team Radioshack 15.37

22 Cadel Evans – BMC Racing Team 16.16

23 Bradley Wiggins – Sky Professional Cycling Team 17.44

24 Daniel Moreno Fernandez – Omega Pharma-Lotto 20.00

25 Christophe Le Mevel – Française des Jeux 21.18

26 Michael Rogers – Team HTC – Columbia 27.07

27 Johan Van Summeren – Garmin – Transitions 28.56

28 Sylvain Chavanel – Quick Step 30.09

29 Christophe Moreau – Caisse d’Epargne 34.39

30 Rémi Pauriol – Cofidis, Le Credit en Ligne 35.14

31 Lance Armstrong – Team Radioshack 40.31

32 Julien El Farès – Cofidis, Le Credit en Ligne 41.01

33 Volodymir Gustov – Cervelo Test Team 41.10

34 Sandy Casar – Française des Jeux 42.05

35 Kanstantsin Siutsou – Team HTC – Columbia 42.16

36 Juan Manuel Gárate Cepa – Rabobank 42.36

37 Christophe Riblon – AG2R La Mondiale 44.09

38 Mario Aerts – Omega Pharma-Lotto 50.13

39 Janez Brajkovic – Team Radioshack 53.02

40 Damiano Cunego – Lampre-Farnese Vini 55.41

41 Cyril Gautier – Bbox Bouygues Telecom 58.55

42 Gorka Verdugo Marcotegui – Euskaltel – Euskadi 01.01.24

43 Egoi Martinez De Esteban – Euskaltel – Euskadi 01.03.35

44 Grischa Niermann – Rabobank 01.05.10

45 Iban Velasco Murillo – Euskaltel – Euskadi 01.05.15

46 Damien Monier – Cofidis, Le Credit en Ligne 01.09.26

47 Pierre Rolland – Bbox Bouygues Telecom 01.11.02

48 Anthony Charteau – Bbox Bouygues Telecom 01.12.09

49 Rafael Valls Ferri – Footon-Servetto 01.12.33

50 Sergio Paulinho – Team Radioshack 01.14.38

51 Thomas Voeckler – Bbox Bouygues Telecom

52 Matthew Lloyd – Omega Pharma-Lotto 01.17.33

53 Vasili Kiryienka – Caisse d’Epargne 01.17.57

54 Sylvester Szmyd – Liquigas-Doimo 01.21.33

55 Daniel Navarro Garcia – Astana 01.21.50

56 Carlos Barredo Llamazales – Quick Step 01.22.07

57 Maxime Monfort – Team HTC – Columbia 01.22.38

58 Paolo Tiralongo – Astana 01.23.27

59 Bram Tankink – Rabobank 01.25.18

60 José Ivan Gutierrez Palacios – Caisse d’Epargne 01.25.53

61 Jakob Fuglsang – Team Saxo Bank 01.27.32

62 Koos Moerenhout – Rabobank 01.27.50

63 Jérôme Pineau – Quick Step 01.29.47

64 George Hincapie – BMC Racing Team 01.29.55

65 Alexandr Kolobnev – Team Katusha 01.30.16

66 Jose Joaquin Rojas Gil – Caisse d’Epargne 01.31.27

67 Amaël Moinard – Cofidis, Le Credit en Ligne 01.31.29

68 Arkaitz Duran Daroca – Footon-Servetto 01.32.18

69 Francis De Greef – Omega Pharma-Lotto 01.32.48

70 Thomas Rohregger – Team Milram 01.32.52

71 Jurgen Van De Walle – Quick Step 01.33.11

72 Geraint Thomas – Sky Professional Cycling Team 01.33.12

73 Mathieu Perget – Caisse d’Epargne 01.33.27

74 Steve Morabito – BMC Racing Team 01.36.17

75 Chris Anker Sørensen – Team Saxo Bank 01.37.11

76 Rémy Di Grégorio – Française des Jeux 01.40.33

77 Pierrick Fedrigo – Bbox Bouygues Telecom 01.40.38

78 Eduard Vorganov – Team Katusha 01.40.54

79 Alessandro Ballan – BMC Racing Team 01.43.33

80 Nicolas Vogondy – Bbox Bouygues Telecom 01.44.53

81 Aitor Perez Arrieta – Footon-Servetto 01.46.07

82 Johannes Fröhlinger – Team Milram 01.49.04

83 Imanol Erviti Ollo – Caisse d’Epargne 01.49.31

84 Sebastian Lang – Omega Pharma-Lotto 01.49.58

85 Christian Knees – Team Milram 01.54.30

86 Linus Gerdemann – Team Milram 01.54.56

87 Rui Alberto Faria da Costa – Caisse d’Epargne 01.57.04

88 Yaroslav Popovych – Team Radioshack 01.57.24

89 Eros Capecchi – Footon-Servetto 02.02.16

90 Michael Barry – Sky Professional Cycling Team 02.03.08

91 Matthieu Sprick – Bbox Bouygues Telecom 02.03.38

92 Luke Roberts – Team Milram 02.04.44

93 Benjamin Noval Gonzalez – Astana 02.04.55

94 Serge Pauwels – Sky Professional Cycling Team 02.05.39

95 Francesco Gavazzi – Lampre-Farnese Vini 02.06.14

96 Pavel Brutt – Team Katusha 02.06.32

97 Juan Antonio Flecha Giannoni – Sky Professional Cycling Team 02.07.05

98 Martin Elmiger – AG2R La Mondiale 02.07.17

99 Maxime Bouet – AG2R La Mondiale 02.07.33

100 Alexandr Pliuschin – Team Katusha 02.08.05

101 Rinaldo Nocentini – AG2R La Mondiale 02.09.40

102 Sébastien Minard – Cofidis, Le Credit en Ligne 02.10.11

103 Inaki Isasi Flores – Euskaltel – Euskadi 02.12.03

104 Lloyd Mondory – AG2R La Mondiale 02.12.08

105 Yukiya Arashiro – Bbox Bouygues Telecom 02.13.36

106 Christophe Kern – Cofidis, Le Credit en Ligne 02.13.49

107 Matthieu Ladagnous – Française des Jeux 02.16.21

108 Kristjan Koren – Liquigas-Doimo 02.17.05

109 Sébastien Turgot – Bbox Bouygues Telecom 02.17.45

110 Fabian Wegmann – Team Milram 02.18.44

111 Serguei Ivanov – Team Katusha 02.19.03

112 Alexander Kuschynski – Liquigas-Doimo 02.19.54

113 Brian Vandborg – Liquigas-Doimo 02.20.33

114 David De La Fuente Rasilla – Astana 02.20.35

115 Mauro Da Dalto – Lampre-Farnese Vini 02.20.43

116 Edvald Boasson Hagen – Sky Professional Cycling Team 02.21.48

117 Jurgen Roelandts – Omega Pharma-Lotto 02.22.36

118 Jens Voigt – Team Saxo Bank 02.22.55

119 Benoït Vaugrenard – Française des Jeux 02.25.18

120 Maarten Wijnants – Quick Step 02.26.02

121 Maxim Iglinskiy – Astana 02.26.29

122 Danilo Hondo – Lampre-Farnese Vini 02.28.53

123 Kevin Seeldrayers – Quick Step 02.28.59

124 Lars Boom – Rabobank 02.30.09

125 Ruben Perez Moreno – Euskaltel – Euskadi 02.30.35

126 Grégory Rast – Team Radioshack 02.30.53

127 Andriy Grivko – Astana 02.30.57

128 Maarten Tjallingii – Rabobank 02.31.44

129 Karsten Kroon – BMC Racing Team 02.32.31

130 Grega Bole – Lampre-Farnese Vini 02.33.53

131 Daniel Oss – Liquigas-Doimo 02.34.08

132 Oscar Freire Gomez – Rabobank 02.34.09

133 Martijn Maaskant – Garmin – Transitions 02.34.43

134 Matti Breschel – Team Saxo Bank 02.36.14

135 Tony Martin – Team HTC – Columbia 02.36.16

136 Francesco Bellotti – Liquigas-Doimo 02.37.55

137 Anthony Geslin – Française des Jeux 02.38.02

138 Jose Alberto Benitez Roman – Footon-Servetto 02.38.59

139 Fabian Cancellara – Team Saxo Bank 02.39.02

140 Thor Hushovd – Cervelo Test Team 02.39.32

141 Dries Devenyns – Quick Step 02.40.42

142 Jérémy Roy – Française des Jeux 02.41.27

143 Alessandro Petacchi – Lampre-Farnese Vini 02.42.52

144 Wesley Sulzberger – Française des Jeux 02.43.45

145 Francesco Reda – Quick Step 02.43.59

146 Brent Bookwalter – BMC Racing Team 02.44.18

147 David Zabriskie – Garmin – Transitions 02.45.27

148 Jesus Hernandez Blazquez – Astana 02.46.54

149 Steven Cummings – Sky Professional Cycling Team 02.47.18

150 Stéphane Auge – Cofidis, Le Credit en Ligne 02.48.01

151 Mark Cavendish – Team HTC – Columbia 02.49.43

152 Bernhard Eisel – Team HTC – Columbia 02.50.16

153 Simon Spilak – Lampre-Farnese Vini 02.51.09

154 Gerald Ciolek – Team Milram 02.52.45

155 Julian Dean – Garmin – Transitions 02.55.42

156 Ignatas Konovalovas – Cervelo Test Team 02.56.05

157 David Millar – Garmin – Transitions 02.57.19

158 Stuart O’Grady – Team Saxo Bank 02.58.21

159 Nicki Sørensen – Team Saxo Bank 02.58.39

160 Dimitri Champion – AG2R La Mondiale 02.59.16

161 Brett Lancaster – Cervelo Test Team 02.59.19

162 Iban Mayoz Echeverria – Footon-Servetto 02.59.24

163 Daniel Lloyd – Cervelo Test Team 02.59.45

164 Alan Perez Lezaun – Euskaltel – Euskadi 03.54

165 Manuel Quinziato – Liquigas-Doimo 03.01.12

166 Jeremy Hunt – Cervelo Test Team 03.01.58

167 Robbie McEwen – Team Katusha 03.04.23

168 Mirco Lorenzetto – Lampre-Farnese Vini 03.05.13

169 Andreas Klier – Cervelo Test Team 03.10.38

170 Marcus Burghardt – BMC Racing Team 03.14.48

171 Anthony Roux – Française des Jeux 03.14.59

172 Dmitriy Muravyev – Team Radioshack 03.16.17

173 Adriano Malori – Lampre-Farnese Vini 03.25.06

174 Bert Grabsch – Team HTC – Columbia 03.27.07

Pointkonkurrencen

1 Alessandro Petacchi – Lampre-Farnese Vini 187 pts

2 Thor Hushovd – Cervelo Test Team 185

3 Mark Cavendish – Team HTC – Columbia 162

4 Jose Joaquin Rojas Gil – Caisse d’Epargne 144

5 Robbie McEwen – Team Katusha 138

6 Edvald Boasson Hagen – Sky Professional Cycling Team 120

7 Sébastien Turgot – Bbox Bouygues Telecom 107

8 Gerald Ciolek – Team Milram 102

9 Samuel Sánchez Gonzalez – Euskaltel – Euskadi 100

10 Alberto Contador Velasco – Astana 98

11 Lloyd Mondory – AG2R La Mondiale 92

12 Andy Schleck – Team Saxo Bank 87

13 Jurgen Roelandts – Omega Pharma-Lotto 81

14 Alexander Vinokourov – Astana 78

15 Geraint Thomas – Sky Professional Cycling Team 74

16 Sylvain Chavanel – Quick Step 73

17 Denis Menchov – Rabobank 71

18 Cadel Evans – BMC Racing Team 69

19 Nicolas Roche – AG2R La Mondiale 62

20 Jurgen Van Den Broeck – Omega Pharma-Lotto 60

21 Daniel Oss – Liquigas-Doimo 54

22 Joaquin Rodriguez – Team Katusha 49

23 Ruben Perez Moreno – Euskaltel – Euskadi 49

24 Ryder Hesjedal – Garmin – Transitions 49

25 Julian Dean – Garmin – Transitions 48

26 Yukiya Arashiro – Bbox Bouygues Telecom 47

27 Robert Gesink – Rabobank 45

28 Mario Aerts – Omega Pharma-Lotto 43

29 Luke Roberts – Team Milram 42

30 Thomas Voeckler – Bbox Bouygues Telecom 40

31 Danilo Hondo – Lampre-Farnese Vini 39

32 Vasili Kiryienka – Caisse d’Epargne 39

33 Fabian Cancellara – Team Saxo Bank 37

34 Oscar Freire Gomez – Rabobank 37

35 Sandy Casar – Française des Jeux 35

36 Christian Knees – Team Milram 35

37 Levi Leipheimer – Team Radioshack 34

38 Matthieu Ladagnous – Française des Jeux 34

39 Luis León Sánchez Gil – Caisse d’Epargne 33

40 Roman Kreuziger – Liquigas-Doimo 33

41 Juan Manuel Gárate Cepa – Rabobank 32

42 Bradley Wiggins – Sky Professional Cycling Team 31

43 Damiano Cunego – Lampre-Farnese Vini 30

44 Julien El Farès – Cofidis, Le Credit en Ligne 29

45 Anthony Geslin – Française des Jeux 29

46 Christophe Moreau – Caisse d’Epargne 29

47 Christophe Riblon – AG2R La Mondiale 28

48 Grega Bole – Lampre-Farnese Vini 27

49 Sebastian Lang – Omega Pharma-Lotto 26

50 Pierrick Fedrigo – Bbox Bouygues Telecom 26

51 Mathieu Perget – Caisse d’Epargne 26

52 Johan Van Summeren – Garmin – Transitions 26

53 Linus Gerdemann – Team Milram 26

54 Sergio Paulinho – Team Radioshack 25

55 Pierre Rolland – Bbox Bouygues Telecom 24

56 Rafael Valls Ferri – Footon-Servetto 24

57 Ruben Plaza Molina – Caisse d’Epargne 23

58 José Ivan Gutierrez Palacios – Caisse d’Epargne 22

59 Juan Antonio Flecha Giannoni – Sky Professional Cycling Team 22

60 Dries Devenyns – Quick Step 22

61 Alessandro Ballan – BMC Racing Team 19

62 Kevin De Weert – Quick Step 19

63 Stéphane Auge – Cofidis, Le Credit en Ligne 18

64 Christopher Horner – Team Radioshack 18

65 Aitor Perez Arrieta – Footon-Servetto 17

66 David Millar – Garmin – Transitions 17

67 Daniel Moreno Fernandez – Omega Pharma-Lotto 17

68 Maxime Bouet – AG2R La Mondiale 17

69 Anthony Charteau – Bbox Bouygues Telecom 16

70 Carlos Sastre – Cervelo Test Team 16

71 Thomas Löfkvist – Sky Professional Cycling Team 16

72 Andreas Klöden – Team Radioshack 16

73 Martijn Maaskant – Garmin – Transitions 16

74 Ivan Basso – Liquigas-Doimo 15

75 Carlos Barredo Llamazales – Quick Step 15

76 Brent Bookwalter – BMC Racing Team 15

77 Lance Armstrong – Team Radioshack 15

78 Egoi Martinez De Esteban – Euskaltel – Euskadi 15

79 Rémi Pauriol – Cofidis, Le Credit en Ligne 15

80 Francis De Greef – Omega Pharma-Lotto 14

81 Alan Perez Lezaun – Euskaltel – Euskadi 14

82 Kanstantsin Siutsou – Team HTC – Columbia 14

83 Tony Martin – Team HTC – Columbia 14

84 Sébastien Minard – Cofidis, Le Credit en Ligne 13

85 Martin Elmiger – AG2R La Mondiale 13

86 Koos Moerenhout – Rabobank 12

87 Lars Boom – Rabobank 12

88 Maarten Wijnants – Quick Step 12

89 Jurgen Van De Walle – Quick Step 12

90 Damien Monier – Cofidis, Le Credit en Ligne 12

91 Francesco Reda – Quick Step 12

92 Brett Lancaster – Cervelo Test Team 12

93 Arkaitz Duran Daroca – Footon-Servetto 12

94 Andriy Grivko – Astana 11

95 Eros Capecchi – Footon-Servetto 11

96 Iban Mayoz Echeverria – Footon-Servetto 10

97 Benoït Vaugrenard – Française des Jeux 8

98 Jeremy Hunt – Cervelo Test Team 8

99 Johannes Fröhlinger – Team Milram 8

100 Cyril Gautier – Bbox Bouygues Telecom 8

101 Michael Barry – Sky Professional Cycling Team 8

102 George Hincapie – BMC Racing Team 7

103 Christophe Le Mevel – Française des Jeux 7

104 Amaël Moinard – Cofidis, Le Credit en Ligne 6

105 Inaki Isasi Flores – Euskaltel – Euskadi 6

106 Brian Vandborg – Liquigas-Doimo 6

107 Imanol Erviti Ollo – Caisse d’Epargne 6

108 Nicolas Vogondy – Bbox Bouygues Telecom 6

109 Jens Voigt – Team Saxo Bank 6

110 Michael Rogers – Team HTC – Columbia 6

111 Kristjan Koren – Liquigas-Doimo 5

112 Dimitri Champion – AG2R La Mondiale 4

113 Pavel Brutt – Team Katusha 4

114 David Zabriskie – Garmin – Transitions 4

115 Jose Alberto Benitez Roman – Footon-Servetto 4

116 Steven Cummings – Sky Professional Cycling Team 4

117 Maxime Monfort – Team HTC – Columbia 4

118 Jérôme Pineau – Quick Step 4

119 Daniel Lloyd – Cervelo Test Team 4

120 Serge Pauwels – Sky Professional Cycling Team 4

121 Matti Breschel – Team Saxo Bank 4

122 Fabian Wegmann – Team Milram 3

123 Eduard Vorganov – Team Katusha 3

124 Serguei Ivanov – Team Katusha 2

125 Francesco Gavazzi – Lampre-Farnese Vini 2

126 Karsten Kroon – BMC Racing Team 2

127 Thomas Rohregger – Team Milram 2

128 Alexandr Kolobnev – Team Katusha 2

129 Volodymir Gustov – Cervelo Test Team 2

130 Rinaldo Nocentini – AG2R La Mondiale 2

131 John Gadret – AG2R La Mondiale 2

132 Bert Grabsch – Team HTC – Columbia 2

133 Alexandr Pliuschin – Team Katusha 2

134 Matthieu Sprick – Bbox Bouygues Telecom 2

135 Rémy Di Grégorio – Française des Jeux 2

136 Sylvester Szmyd – Liquigas-Doimo 2

137 Paolo Tiralongo – Astana 2

138 Francesco Bellotti – Liquigas-Doimo 2

139 Maxim Iglinskiy – Astana 2

140 Janez Brajkovic – Team Radioshack 2

141 Benjamin Noval Gonzalez – Astana 2

142 Daniel Navarro Garcia – Astana 2

143 Alexander Kuschynski – Liquigas-Doimo 2

144 Jakob Fuglsang – Team Saxo Bank 2

145 Bernhard Eisel – Team HTC – Columbia 2

146 Mauro Da Dalto – Lampre-Farnese Vini 2

147 Bram Tankink – Rabobank 2

148 Grischa Niermann – Rabobank 2

149 Gorka Verdugo Marcotegui – Euskaltel – Euskadi 2

150 Iban Velasco Murillo – Euskaltel – Euskadi 2

151 Rui Alberto Faria da Costa – Caisse d’Epargne 2

152 Yaroslav Popovych – Team Radioshack 2

153 Stuart O’Grady – Team Saxo Bank 1

154 Christophe Kern – Cofidis, Le Credit en Ligne -3

155 Mirco Lorenzetto – Lampre-Farnese Vini -5

Bjergkonkurrencen

1 Anthony Charteau – Bbox Bouygues Telecom 115 pts

2 Jérôme Pineau – Quick Step 92

3 Thomas Voeckler – Bbox Bouygues Telecom 82

4 Andy Schleck – Team Saxo Bank 76

5 Alberto Contador Velasco – Astana 76

6 Samuel Sánchez Gonzalez – Euskaltel – Euskadi 72

7 Christophe Moreau – Caisse d’Epargne 68

8 Mario Aerts – Omega Pharma-Lotto 65

9 Damiano Cunego – Lampre-Farnese Vini 63

10 Christophe Riblon – AG2R La Mondiale 60

11 Sandy Casar – Française des Jeux 56

12 Luis León Sánchez Gil – Caisse d’Epargne 48

13 Sylvain Chavanel – Quick Step 47

14 Robert Gesink – Rabobank 46

15 Rafael Valls Ferri – Footon-Servetto 46

16 Jurgen Van Den Broeck – Omega Pharma-Lotto 42

17 Aitor Perez Arrieta – Footon-Servetto 42

18 Brian Vandborg – Liquigas-Doimo 39

19 Denis Menchov – Rabobank 38

20 Vasili Kiryienka – Caisse d’Epargne 38

21 Alessandro Ballan – BMC Racing Team 36

22 Johan Van Summeren – Garmin – Transitions 35

23 Mathieu Perget – Caisse d’Epargne 34

24 Joaquin Rodriguez – Team Katusha 34

25 Amaël Moinard – Cofidis, Le Credit en Ligne 32

26 Jens Voigt – Team Saxo Bank 29

27 Dries Devenyns – Quick Step 29

28 Lloyd Mondory – AG2R La Mondiale 28

29 Serguei Ivanov – Team Katusha 27

30 Pierre Rolland – Bbox Bouygues Telecom 27

31 Sergio Paulinho – Team Radioshack 25

32 Jurgen Van De Walle – Quick Step 22

33 Juan Manuel Gárate Cepa – Rabobank 21

34 Alexander Vinokourov – Astana 20

35 Ruben Perez Moreno – Euskaltel – Euskadi 20

36 Pierrick Fedrigo – Bbox Bouygues Telecom 18

37 Roman Kreuziger – Liquigas-Doimo 18

38 Sébastien Turgot – Bbox Bouygues Telecom 18

39 Koos Moerenhout – Rabobank 18

40 Cyril Gautier – Bbox Bouygues Telecom 17

41 Maxime Bouet – AG2R La Mondiale 17

42 Danilo Hondo – Lampre-Farnese Vini 16

43 Cadel Evans – BMC Racing Team 14

44 Carlos Sastre – Cervelo Test Team 12

45 Daniel Moreno Fernandez – Omega Pharma-Lotto 12

46 Carlos Barredo Llamazales – Quick Step 12

47 Christian Knees – Team Milram 11

48 Levi Leipheimer – Team Radioshack 10

49 Luke Roberts – Team Milram 10

50 José Ivan Gutierrez Palacios – Caisse d’Epargne 9

51 Johannes Fröhlinger – Team Milram 8

52 Sebastian Lang – Omega Pharma-Lotto 7

53 Ryder Hesjedal – Garmin – Transitions 6

54 Imanol Erviti Ollo – Caisse d’Epargne 6

55 Daniel Navarro Garcia – Astana 5

56 Maxime Monfort – Team HTC – Columbia 5

57 Francesco Reda – Quick Step 5

58 Juan Antonio Flecha Giannoni – Sky Professional Cycling Team 5

59 Jose Alberto Benitez Roman – Footon-Servetto 4

60 Matthew Lloyd – Omega Pharma-Lotto 4

61 Stéphane Auge – Cofidis, Le Credit en Ligne 4

62 Iban Mayoz Echeverria – Footon-Servetto 3

63 Jurgen Roelandts – Omega Pharma-Lotto 3

64 Christophe Kern – Cofidis, Le Credit en Ligne 3

65 Nicolas Roche – AG2R La Mondiale 2

66 Julien El Farès – Cofidis, Le Credit en Ligne 2

67 Steven Cummings – Sky Professional Cycling Team 2

68 Francesco Gavazzi – Lampre-Farnese Vini 2

69 Anthony Geslin – Française des Jeux 2

70 Francis De Greef – Omega Pharma-Lotto 2

71 Rui Alberto Faria da Costa – Caisse d’Epargne 2

72 Marcus Burghardt – BMC Racing Team 2

73 Thor Hushovd – Cervelo Test Team 2

74 Inaki Isasi Flores – Euskaltel – Euskadi 1

75 Alessandro Petacchi – Lampre-Farnese Vini 1

76 Dimitri Champion – AG2R La Mondiale 1

77 Fabian Cancellara – Team Saxo Bank 1

78 Gorka Verdugo Marcotegui – Euskaltel – Euskadi 1

Ungdomskonkurrencen

1 Andy Schleck – Team Saxo Bank 72.50.50

2 Robert Gesink – Rabobank 00.04.53

3 Roman Kreuziger – Liquigas-Doimo 00.07.50

4 Julien El Farès – Cofidis, Le Credit en Ligne 00.40.53

5 Cyril Gautier – Bbox Bouygues Telecom 00.58.47

6 Pierre Rolland – Bbox Bouygues Telecom 01.10.54

7 Rafael Valls Ferri – Footon-Servetto 01.12.25

8 Jakob Fuglsang – Team Saxo Bank 01.27.24

9 Jose Joaquin Rojas Gil – Caisse d’Epargne 01.31.19

10 Arkaitz Duran Daroca – Footon-Servetto 01.32.10

11 Francis De Greef – Omega Pharma-Lotto 01.32.40

12 Geraint Thomas – Sky Professional Cycling Team 01.33.04

13 Rémy Di Grégorio – Française des Jeux 01.40.25

14 Johannes Fröhlinger – Team Milram 01.48.56

15 Rui Alberto Faria da Costa – Caisse d’Epargne 01.56.56

16 Eros Capecchi – Footon-Servetto 02.02.08

17 Maxime Bouet – AG2R La Mondiale 02.07.25

18 Alexandr Pliuschin – Team Katusha 02.07.57

19 Kristjan Koren – Liquigas-Doimo 02.16.57

20 Edvald Boasson Hagen – Sky Professional Cycling Team 02.21.40

21 Jurgen Roelandts – Omega Pharma-Lotto 02.22.28

22 Kevin Seeldrayers – Quick Step 02.28.51

23 Lars Boom – Rabobank 02.30.01

24 Grega Bole – Lampre-Farnese Vini 02.33.45

25 Daniel Oss – Liquigas-Doimo 02.34.00

26 Tony Martin – Team HTC – Columbia 02.36.08

27 Wesley Sulzberger – Française des Jeux 02.43.37

28 Mark Cavendish – Team HTC – Columbia 02.49.35

29 Simon Spilak – Lampre-Farnese Vini 02.51.01

30 Gerald Ciolek – Team Milram 02.52.37

31 Ignatas Konovalovas – Cervelo Test Team 02.55.57

32 Anthony Roux – Française des Jeux 03.14.51

33 Adriano Malori – Lampre-Farnese Vini 03.24.58

Holdkonkurrencen

1 Team Radioshack 218.42.52

2 Caisse d’Epargne 4.27

3 Rabobank 17.23

4 Ag2R La Mondiale 20.56

5 Astana 29.07

6 Omega Pharma – Lotto 31.13

7 Liquigas-Doimo 48.43

8 Quick Step 52.38

9 Euskaltel – Euskadi 58.33

10 Sky Professional Cycling Team 01.18.32

11 Bbox Bouygues Telecom 01.22.00

12 Cofidis Le Credit En Ligne 01.26.00

13 BMC Racing Team 01.44.54

14 Team Saxo Bank 01.48.36

15 Team HTC – Columbia 01.55.47

16 Française des Jeux 02.08.01

17 Team Katusha 02.13.22

18 Garmin – Transitions 02.33.00

19 Cervelo Test Team 02.53.29

20 Footon-Servetto 03.24.57

21 Lampre – Farnese Vini 04.03.18

22 Team Milram 04.09.37